W ostatnim czasie polskie społeczeństwo znacząco się wzbogaciło. Dzięki temu wielu z nas może pozwolić sobie na różnego rodzaju atrakcje, w tym na zagraniczne wycieczki. Wśród ludzi wierzących niesłychaną popularnością cieszą się ostatnio pielgrzymki zagraniczne, które organizowane są przez różnego rodzaju biura turystyczne. Ogrom ofert sprawia, że wielu z nas zastanawia się nad tym czy pielgrzymki takie są bezpieczne. Dziś chcemy Wam o tym nieco opowiedzieć, zachęcamy więc do lektury tego wpisu.

Jakie zagrożenia wiążą się z zagraniczną pielgrzymką?

Jeśli chodzi o wyjazdy na pielgrzymki, a także o zagrożenia, które się z nimi łączą, to nam na myśl przychodzą dwie kwestie. Pierwszą jest zagrożenie związane z tym, że dane biuro podróży nas oszuka, druga to już niebezpieczeństwa, z którymi spotkać można się na miejscu.

Jeśli chodzi o pierwszą sprawę, to możemy powiedzieć jedno: chcąc uniknąć nieuczciwego biura turystycznego należy stawiać nie na najtańsze oferty, ale na te nieco droższe, które przedstawiane są przez zaufane biura podróży lub też różnego rodzaju organizacje katolicke organizujące wycieczki takie jak chociażby pielgrzymka do Lourdes. Decydując się na współpracę z faktycznie istniejącym organizatorem, jak chociażby duszpasterstwo akademickie Apostolos ma się pewność, że na wycieczkę pojedzie się nie tylko z doskonałymi przewodnikami, ale też osobami uczciwymi, które zadbają o to, aby nikt nie został oszukany. Jeśli z kolei zakupi się pielgrzymkę w jakimś nieznanym i tajemniczym biurze podróży, to może skończyć się tak, że pielgrzymka wcale się nie zacznie, będzie inna niż zapowiadano lub też skończy się w momencie wylądowania w kraju, do którego miała być organizowana.

Druga sprawa to ryzyko związane z zagrożeniami występującymi już na miejscu, w czasie pielgrzymki. Zagrożenia te zmieniają się wraz z miejscem, do którego chcecie się udać. Przykładowo z dużo mniejszym ryzykiem wiąże się wspomniana wcześniej pielgrzymka do Lourdes, a z dużo większym powiązana jest na przykład pielgrzymka do Meksyku. Dlaczego? To proste – w Meksyku mamy zupełnie inne warunki. Dużo częściej dochodzi tam do kradzieży, a nawet porwań – często słyszy się o porwanych tam ludziach, którzy trafiają w niewiadome ręce często chociażby w celu odpsrzedania ich organów. Nie chcemy tu nikogo straszyć, ale zdecydowanie polecamy, abyście wybierając się w tego typu pielgrzymkę zawsze trzymali się przewodników i nie oddalali się w nieznane rejony miast.

Mamy nadzieję, że nasz wywód o zagrożeniach, z którymi spotkać można się w czasie pielgrzymek nie odstraszył Was i wkrótce zechcecie zrealizować Wasze marzenia związane z podróżnowaniem do miejsc Świętych. Tego Wam życzymy!

Przeczytaj też: