Jeśli decydujesz się na jazdę rowerem, to musisz zdać sobie sprawę z tego, że zgodnie z nowym taryfikatorem punktów karnych rowerzyści naruszający przepisy nie są karani punktami karnymi. Wszystko zawdzięczamy ustawie z 2012 roku, której treść odnaleźć można poniżej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH 1)
z dnia 25 kwietnia 2012 r.

w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego
§ 2. 1. Do ewidencji wpisuje się kierowcę, który kierując pojazdem silnikowym lub motorowerem, dopuścił się naruszenia przepisów ruchu drogowego, zwanego dalej „naruszeniem”.

Rower nie jest pojazdem silnikowym, przez co poruszając się na dwóch kółkach i mając prawo jazdy można mieć świadomość, że nie można go stracić popełniając wykroczenia w czasie jazdy rowerem. Zasada taka została wprowadzona z uwagi na to, że uznano, iż odbieranie prawa jazdy osobom podróżującym rowerem jest niesprawiedliwe. No bo przecież zgodnie z polskim prawem do jazdy na rowerze nie jest konieczne posiadanie prawa jazdy.

Kary dla rowerzystów

Warto jednak zauważyć, iż fakt, że rowerzyście nie można odebrać prawa jazdy nie zmienia tego, że w jakiś sposób można go ukarać. Osoby podróżujące rowerem i łamiące przepisy nie mogą być bezkarne. Rowerzyści tak jak i inni kierowcy karani mogą być mandatami, a także dodatkowymi sankcjami za zachowania takie jak:

  • nieuzasadniona jazda po chodniku
  • jazda po spożyciu alkoholu
  • nieuzasadniona jazda na rowerze w grupie obok siebie (rowerzyści powinni jechać gęsiego)

Wysokość mandatu zależna jest od wykroczenia, a kwoty mandatów zaczynają się od 50zł.

Przeczytaj też: