Zdarza się, że trafiają do nas ludzie, którzy zastanawiają się nad tym co to jest tymczasowe aresztowanie, ludzie ci pytają również często o to, kiedy można je zastosować. I właśnie dziś chcemy porządnie omówić ten temat rozwiewając przy okazji wiele wątpliwości, które w związku z nim mogą się pojawić.

Na początek może wyjaśnijmy więc czym jest to aresztowanie tymczasowe. Otóż jest to taki rodzaj zatrzymania, które na celu ma nie tyle ukaranie danej osoby, co powstrzymanie jej przed jakąkolwiek ucieczką, ukrywaniem się czy też po prostu ograniczenie ryzyka, że popełni ona kolejne przestępstwo. Długość aresztowania tymczasowego nie ma określonych ram czasowych, może ono trwać do 12 miesięcy lub dłużej, jeśli oczywiście wymaga tego sprawa. Decyzję o wydłużeniu aresztowania tymczasowego podejmuje tylko i wyłącznie sąd apelacyjny odpowiedni dla danego okręgu. Jest on wydłużony praktycznie w każdym przypadku, kiedy to prokurator składa prośbę o jego wydłużenie.

Z najkrótszym okresem trwania aresztowania  tymczasowego mamy do czynienia podczas trwania postępowania przygotowawczego, wtedy maksymalny okres trwania aresztowania może wynieść 3 miesiące. Fakt jest jednak taki, że na podstawie decyzji sądu pierwszej instancji okres ten może zostać wydłużony.

Przeczytaj też:

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.