Przejdź do treści

Co to jest rekalkulacja składki OC?

Ciotka nie oddaje pieniędzy? Co w takich przypadku robić?

Termin rekalkulacja składki OC kojarzy się prawie wszystkim kierowcom, ale kojarzy się dość mgliście. Czy to coś ma do ewentualnego odszkodowania? Gdy otrzymamy pismo z wezwaniem do zapłaty, zaczynamy czytać przepisy. Co to jest rekalkulacja składki OC? Kiedy ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki? Czy da się uniknąć płacenia nieoczekiwanego rachunku?

Rekalkulacja składki ma zastosowanie przy transakcji sprzedaży i kupna pojazdu. Auto używane kupujemy zazwyczaj z ubezpieczeniem OC. Podczas sprzedaży sprzedający nie wymaga wypowiedzenia umowy OC, ale zgodnie z obowiązkiem powiadamia ubezpieczyciela o sprzedaży auta. Kupującemu się więc wydaje, że sprawę OC ma załatwioną, ale tu czeka niespodzianka, czyli rekalkulacja składki, która oznacza ponowną kalkulację wysokości składki.

Ubezpieczyciel przy rekalkulacji uwzględnia czas zakupu pojazdu (ile zostało dni do końca umowy) oraz zniżki lub zwyżki przysługujące nowemu właścicielowi samochodu. Jeśli na przykład nabywcy przysługuje 40% zniżki za OC, a sprzedający miał 60% zniżki, ubezpieczyciel na pewno dokona rekalkulacji składki.

Wszystko to jest zgodne z prawem ubezpieczeniowym. W ustawie o prawie ubezpieczeniowym, art. 31.2. mówi o tym, że „w razie niewypowiedzenia przez posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących posiadaczowi, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek”.

Dlaczego ubezpieczyciele dokonują rekalkulacji składki? Firma ubezpieczeniowa ponosi ryzyko ubezpieczając samochody – to ryzyko przekłada się na wysokość odszkodowania w przypadku kolizji lub wypadku. Jeśli kierowca jest szkodowy, ryzyko jest wyższe, dlatego płaci wyższe składki za OC. Ale rekalkulacja nie zawsze wiąże się z dopłatą, często oznacza zwrot części składki dla nowego właściciela samochodu.

Aby jednak zapobiec nieoczekiwanym dopłatom i przepłacaniu w ubezpieczeniu samochodu, należy wypowiedzieć umowę OC w dniu zakupu auta i kupić tańsze OC.