Przejdź do treści

Co należy wiedzieć o lokatach bankowych?

Co należy wiedzieć o lokatach bankowych?


Lokaty to bez wątpienia najbardziej popularne depozyty bankowe. Jest to kontrakt pomiędzy bankiem, a klientem, na mocy którego bank przez określony czas może dysponować zdeponowanymi pieniędzmi, a w zamian za to klient otrzymuje wynagrodzenie w postaci odsetek. Dodatkowo lokaty to bezpieczny sposób oszczędzania, więc warto zastanowić się nad tego typu produktem.

Przede wszystkim musimy zastanowić się, na jak długi czas możemy zamrozić nasze oszczędności. Istnieją bowiem lokaty krótkoterminowe oraz długoterminowe. Zasadniczo oprocentowanie lokat długoterminowych powinno być wyższe niż tych zakładanych na krótki okres, ponieważ bank może wtedy przez dłuższy czas obracać naszymi pieniędzmi. Jednak lokaty krótkoterminowe, często są objęte różnego rodzaju promocjami, które często wiążą się właśnie z wyższym oprocentowaniem.

Jeśli chodzi o oprocentowanie to wyróżniamy dwa rodzaje: stałe i zmienne. Oprocentowanie stałe, jak sama nazwa wskazuje – nie zmienia się podczas trwania lokaty, natomiast oprocentowanie zmienne może zmieniać się podczas trwania umowy wraz ze zmianami określonych w umowie wskaźników makroekonomicznych (stopy procentowe, stawki WIBOR i WIBID).

Najlepsza lokata to zdecydowanie ta, która ma najwyższe oprocentowanie, ale nie to nie wszystko. Ważna jest również częstotliwość kapitalizacji odsetek, czyli częstotliwość dopisywania odsetek do kapitału zgromadzonego na lokacie. Im jest ona częstsza, tym wyższy zysk przyniesie nam oferta.

Należy pamiętać, że oprocentowanie podawane jest zawsze w skali roku oraz nie uwzględnia podatku Belki wynoszącego 19%. Tak więc obliczając odsetki, jakie otrzymamy po zakończeniu trwania lokaty, należy uwzględnić wiele czynników. Pamiętajmy również o tym, że wcześniejsza wypłata środków z depozytu wiąże się z utratą znacznej części odsetek, a czasem nawet z utratą całości. Także przed wyborem lokaty, należy dobrze się zastanowić na jak długi okres możemy sobie pozwolić na zamrożenie naszych oszczędności.

Co najważniejsze, oszczędności ulokowane na depozytach bankowych objęte są ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który nawet w przypadku upadku banku zapewnia zwrot środków do równowartości 100 tys. euro.

Przed wyborem oferty depozytu, polecamy sprawdzić ranking lokat i porównać warunki jakie obecnie są oferują banki.