Przejdź do treści

Prawo – jak być z nim na bieżąco?

Prawo – jak być z nim na bieżąco?

Prawo w Polsce nie należy do najprostszych i najbardziej oczywistych. I niestety, ale z każdym rokiem staje się coraz bardziej skomplikowane. Nie wiedząc czemu ustawodawcy, zamiast upraszczać istniejące przepisy, wprowadzają coraz to bardziej zawiłe ustawy i nowelizacje, których poznanie i dostosowanie do nich jest problematyczne nie tylko dla laików, ale również dla samych specjalistów prawa.

Swoboda interpretacji polskiego prawa (zwłaszcza podatkowego i administracyjnego) jest bowiem na dość wysokim poziomie. Przy czym z reguły w starciu z instytucjami rządowymi, zwykły Kowalski ma marne szanse na rozpatrzenie sprawy na jego korzyść. Dlaczego tak jest i jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Zmiany w prawie – dlaczego są tak częste?

O tym, dlaczego zmiany w prawie są tak częste, wiedzą chyba tylko ci, którzy te zmiany wprowadzają. Niestety, ale dotyczy to praktycznie każdej sfery prawnej naszego życia, ponieważ zmiany wprowadzone corocznie przez rząd obejmują praktycznie wszystkie gałęzi prawa – od podatkowego, przez prawo karne, na prawie administracyjnym skończywszy. Najbardziej brzemienne w skutkach są jednak te, które dotyczą prawa gospodarczego i podatkowego. A przedsiębiorcy, aby być na bieżąco z wszystkimi przepisami prawnymi, musieliby analizować je przez kilka godzin dziennie.

To jednak nie jest jedyny problem. Na uwagę zasługuje również fakt, że zorientowanie się w przepisach i zrozumienie, o co w nich w ogóle chodzi, i jak wprowadzić je w życie, nie jest takie proste. Dla większości ludzi język, jakim pisane są ustawy, jest po prostu niezrozumiały. Dlatego dzisiaj praktycznie każdy przedsiębiorca korzysta z usług księgowego czy prawnika.

Można jednak pokusić się o samodzielne zgłębienie wiedzy. Dostępne są bowiem profesjonalne publikacje z komentarzem do wprowadzonych ustaw, które pozwalają na zrozumienie poszczególnych przepisów oraz uzyskanie wskazówek do tego, jak powinny one być interpretowane oraz wdrażane w życie. Gdzie można znaleźć takie publikacje?

Skąd czerpać wiedzę o aktualnym prawie?

Miejscem, gdzie można znaleźć szereg specjalistycznych publikacji prawnych, jest księgarnia internetowa Profinfo (zob. https://www.profinfo.pl/sklep/prawo.html), należąca do wydawnictwa Wolters Kluwer, w którym znajdziemy również publikacje z zakresu ekonomii, biznesu, oświaty finansów, ochrony zdrowia czy podręczników akademickich.

Książki i publikacje dostępne w Profinfo to sprawdzone źródła wiedzy, które można z powodzeniem wykorzystać do zapoznania się z aktualnymi przepisami prawa. Wiele z nich obok wykładni ustaw czy nowelizacji, zawiera również praktyczne komentarze, które pozwalają zrozumieć prawo i umiejętnie stosować je w życiu czy w biznesie, zapewniając sobie bezpieczne funkcjonowanie zgodne z aktualną literą prawa.

Gdzie można śledzić zmiany prawne?

Same zmiany aktów prawnych są zawsze publikowane w dziennikach ustaw. Jeśli zatem chcemy być na bieżąco ze zmieniającym się prawem, to warto zaglądać na strony sejmu (np. Interaktywny System Aktów Prawnych) oraz do internetowego Dziennika Ustaw, gdzie publikowane są wszystkie akty prawne i rozporządzenia – łącznie z treściami projektów ustaw, które jeszcze nie weszły w życie.