Pomoc prawna w przypadku zamówień publicznych

Pomoc prawna w przypadku zamówień publicznych


Obsługa zamówień publicznych to dział, który często wykorzystuje umiejętności prawnika do budowania relacji z klientami i korzysta z jego pomocy na różny sposób. Traktowanie klientów z szacunkiem przy jednoczesnym zaspokajaniu ich potrzeb pomaga zapewnić najwyższą jakość usług, co jest ważne dla przetrwania małej firmy obsługującej zamówienia publiczne – stąd pomoc kompetentnego prawnika zdaje się być w tym kontekście wręcz obowiązkowa.

Na czym dokładnie polega taka pomoc prawna?

Prawa zamówień publicznych to bardzo specyficzne zagadnienie, które w głównej mierze odnosi się do podmiotów z sektora finansów publicznych, choć nie ogranicza się do nich, bowiem stosowanie tego rodzaju przepisów jest obowiązkowe w przypadku wszelkich podmiotów o podobnym charakterze. Z pomocy prawnika w przypadku zamówień publicznych korzystają też wyżej wspomniane mniejsze firmy nabywające dostawy, roboty budowlane czy wszelkie inne usługi w zakresie o publicznym charakterze.

Jakiej pomocy dokładnie można się spodziewać?

Prawnik podejmujący się obsługi firm w tym zakresie będzie parał się różnymi zagadnieniami – jednak tych kilka niżej wymienionych zdaje się zajmować szczególne miejsce w zestawieniu obowiązków.

Prawnik w przypadku zamówień publicznych zobowiązuje się do:

• reprezentowania swojego klienta w postępowaniu z Krajową Izbą Odwoławczą oraz sądem
• negocjacji mających związek z realizacją zadania (najczęściej dotyczą one materiałów czy technologii równoważnych, nierzadko samych terminów realizacji, ale to tylko przykłady)
• sporządzania opinii prawnych dla potrzeb swojego klienta
• analizowania prawnej zasadności odwołań i skarg oraz do przygotowywania takich w razie potrzeby

Przede wszystkim jednak obsługa zamówień publicznych wymaga tego, by prawnik zapewniał fachowe doradztwo przy procedurach przetargowych. Obejmuje to nie tylko przygotowanie dokumentacji i umów, ale też usługi związane z samą organizacją postępowań.

Na co zawrócić uwagę szukając pomocy prawnej?

Szukając pomocy prawnej w tym kontekście należy zwracać uwagę na prawników doświadczonych właśnie w tej specjalizacji. Przykładowym miejscem, do którego można zgłosić się po pomoc jest – http://www.pierog.pl/. Zdecydowanie warto, bowiem mało który przedsiębiorca realizujący zlecenia z zakresu obsługi zamówień publicznych jest przygotowany do zajęcia się tym tematem również od prawniczej strony, a nawet najmniejszy błąd, niedociągnięcie czy kruczek prawny mogą mieć poważne konsekwencje na całe zamówienie i jego realizację. Lepiej więc myśleć przyszłościowo i nie dopuścić do takich sytuacji.