Przejdź do treści

Pomoc prawna – jak przygotować się do rozmowy z adwokatem?

Pomoc prawna – jak przygotować się do rozmowy z adwokatem?

Problemom natury prawnej towarzyszy niepokój, niepewność oraz strach przed możliwymi konsekwencjami. Gdy pojawią się wątpliwości, warto udać się po pomoc do prawnika, adwokata lub radcy prawnego. W trakcie porady prawnej przeanalizowana zostanie sytuacja klienta oraz omówione możliwe jej rozwiązania. Przed udaniem się do kancelarii wiele osób szuka dobrego prawnika. Czym wyróżnia się dobry adwokat? Gdzie szukać pomocy prawnej? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz dowiesz się, jak należy przygotować się do rozmowy z prawnikiem.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Kancelaria radców prawnych oraz kancelaria adwokacka to miejsca, w których uzyskać można pomoc prawną. Wyróżnić należy także punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W ich przypadku zakres udzielanych porad prawnych jest ograniczony – prawnik nie pomoże m.in. w sytuacji, gdy toczy się już postępowanie przygotowawcze lub sądowe. Co więcej – z nieodpłatnej pomocy prawnej nie mogą korzystać wszyscy. Uprawnionymi są m.in. osoby mające mniej niż 26 lat, posiadające Kartę Dużej Rodziny, kombatanci, osoby poszkodowane w wyniku katastrofy naturalnej, osoby mające co najmniej 65 lat.

Podczas poszukiwania pomocy prawnej spotkać się można również z kancelariami prawnymi, współtworzonymi wyłącznie przez prawników. W tym miejscu należy wyjaśnić, że prawnikiem jest każdy absolwent studiów prawniczych, posiadający co najmniej tytuł magistra. Radca prawny i adwokat to również prawnicy, z tą jednak różnicą, że np. odbyli aplikację adwokacką lub radcowską, zdali egzamin zawodowy i uzyskali wpis na listę adwokatów lub radców prawnych, prowadzoną przez samorząd zawodowy. Zarówno adwokat, jak i radca prawny posiadają szersze kompetencje od prawnika, obowiązuje ich kodeks etyki zawodowej oraz ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną.

Porady prawne – czym wyróżnia się dobry prawnik?

Każdy, kto ma problem prawny, poszukuje dobrego adwokata lub radcy prawnego. Najczęściej decyzje podejmowane są na podstawie opinii znajomych, rodziny lub przyjaciół. O ile nie ma nic złego w szukaniu prawnika z polecenia, warto jednak zastanowić się, czy na pewno wskazany prawnik będzie w stanie nam pomóc. Należy mieć na względzie, że niektórzy prawnicy specjalizują się w wybranych gałęziach prawa np. z zakresu prawa karnego, nowych technologii lub prawa pracy. Polskie prawo jest bardzo rozległe, najbardziej rozbudowane jest prawo cywilne. Pomocy prawnej warto więc szukać u adwokata bądź radcy, specjalizującego się w danym rodzaju spraw. Jeśli grozi Ci odpowiedzialność karna, poszukaj prawnika, u którego w obszarze zainteresowań znajduje się prawo karne. Gdy specjalizacją adwokata lub radcy jest prawo rodzinne, oznacza to, że jego specjalizacją są m.in. sprawy rozwodowe, sprawy o alimenty, sprawy dotyczące ustalenia kontaktów z dziećmi, separację, podział majątku wspólnego. Wyróżnić można także kancelarie, które zajmują się wyłącznie obsługą prawną przedsiębiorców oraz kancelarie, które świadczą usługi zarówno na rzecz podmiotów gospodarczych, jak i osób fizycznych.

Pomoc prawna to nie tylko konsultacje, reprezentowanie przed sądem czy przygotowywanie pism w sprawach, ale także precyzyjne opracowanie przez prawnika wraz z klientem strategii działania. Dobry prawnik wskaże możliwe rozwiązania w danej sytuacji oraz objaśni możliwe konsekwencje podjętych kroków. Na każdym etapie sprawy mogą pojawić się wątpliwości. W takim przypadku dobry kontakt z adwokatem lub radcą i możliwość uzyskania szybkiej porady prawnej to bardzo kolejne ważne kwestie.

Adwokat Kraków – czy wiesz, że nie musisz się ograniczać do szukania pomocy prawnej wyłącznie w Twoim mieście? Prawnicy z niektórych kancelarii, jak np. Kancelarii Radcy Prawnego Kościelniak z Krakowa nie ograniczają zakresu działań do miasta, w którym znajduje się siedziba kancelarii.

Jak przygotować się do spotkania z adwokatem?

Przed pierwszą wizytą w kancelarii pojawiają się pytania, czy należy zabierać ze sobą pisma z sądu, wezwania. Na rozmowę z adwokatem lub radcą warto przynieść wszystkie dokumenty, które pozwolą na ustalenie stanu prawnego oraz przeanalizowanie sytuacji klienta. Przed spotkaniem należy przypomnieć sobie wszystkie fakty oraz zdarzenia, które mogą mieć znaczenie dla sprawy.