Kredyty hipoteczne są coraz bardziej dostępne dla klientów. II kwartał tego roku jednoznacznie pokazał, że wartość i liczba kredytów, udzielonych na zakup mieszkania – wzrasta. Niemniej, warto zauważyć, że na rynku nieruchomości pojawia się również sporo klientów kupujących mieszkania za gotówkę.

Jak wynika z danych banku centralnego, odsetek mieszkań kupowanych za gotówkę stanowi ponad 60 procent wszystkich transakcji w największych polskich miastach. Od drugiego kwartału 2012 roku do analogicznego okresu roku 2015 zakup nieruchomości mieszkaniowych za gotówkę zwiększył się aż o 100 procent.  Nie oznacza to jednak, że Polacy całkowicie porzucili kredyty mieszkaniowe i teraz każdy, by kupić mieszkanie, wyciąga pieniądze ze skarpety.

– Nadal większość obrotów na rynku nieruchomości odbywa się przy udziale kredytu. Wciąż, bowiem zakup własnego mieszkania, domu czy działki to wydatek, który przekracza możliwości finansowe przeciętnego Polaka. To luksus, na który większość społeczeństwa niekoniecznie może sobie pozwolić. Zaciągnięcie kredyty jest natomiast często jedynym skutecznym sposobem na zapewnienie sobie dachu nad głową – komentują specjaliści z Agencji Nieruchomości Bracia Sadurscy w Krakowie.

Niewątpliwą zaletą wzięcia kredytu na mieszkanie jest możliwość nabycia nieruchomości praktycznie bez wkładu własnego. Możemy korzystać z zakupu od razu, praktycznie bez wcześniejszej konieczności oszczędzania. Kolejnym plusem jest obciążenie finansowe, które rozłożone jest na comiesięczne raty. Dzięki temu domowy budżet nie jest nagle dramatycznie obciążony. Warto też wspomnieć, że takie wsparcie daje możliwość praktycznie natychmiastowego zakupu wymarzonej nieruchomości. Niestety kredyt mieszkaniowy ma także wady. Przede wszystkim jest to wieloletnie zobowiązanie. Umowę zawiera się zwykle na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat i warto wcześniej przeanalizować swoje możliwości finansowe i perspektywy na przyszłość.

– W październiku i listopadzie liczba klientów kupujących nieruchomość na kredyt raptownie wzrosła, bijąc jednocześnie wszelkie rekordy. Tak duży wzrost sprzedaży nieruchomości pod koniec roku nie był notowany od wielu lat – dodają specjaliści z krakowskiej agencji Sadurskich.

O sposobie kupna mieszkania decyduje wiele czynników, nie tylko tych rynkowych, ale również tych prywatnych. Przed zakupem mieszkania zarówno na kredyt, jak i za gotówkę warto przeanalizować dokładnie wszelkie „za” i „przeciw”, biorąc pod uwagę  nie tylko swoje oczekiwania, ale i sytuację mieszkaniowo-budżetową.