Mandat za brak numeru domu

Mandat za brak numeru domu

Posiadanie własnego domu to nie tylko przyjemność wynikająca z możliwości większej swobody niż w mieszkaniu, posiadaniu własnego ogródka czy też braku sąsiadów, to także obowiązki.

Decydując się zamieszkać w domu musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jedną z nich jest zamontowanie tabliczki z numerem domu. Rzecz niby oczywista, ale w natłoku spraw może nam umknąć, a to niestety wiąże się z przykrymi, finansowymi konsekwencjami. Dlaczego sprawa tabliczki z numerem jest taka istotna?

Straż miejska, która zajmuje się ich kontrolą tłumaczy to tym, iż w momencie, kiedy wzywane są służby specjalne typu pogotowie, straż czy policja istnieje ryzyko opóźnienia pomocy, przez brak możliwości znalezienia odpowiedniego budynku na czas. Dodatkowo stanowi to duże utrudnienia dla podróżujących, którzy wobec braku oznaczeń często mają problem z trafieniem na miejsce.

Zgodnie z obowiązującym od 7 czerwca 2013 roku prawem, właściciel nieruchomości jest zobligowany do jej właściwego oznaczenia. Na tabliczce informacyjnej, która powinna znajdować się na głównej, frontowej ścianie, oprócz numeru budynku powinna znajdować się nazwa ulicy (opcjonalnie też miejscowości).

Dodatkowo każda taka tabliczka powinna być oświetlona na tyle, aby była dobrze widoczna w nocy. Jeżeli nasz budynek stoi w głębi, to dodatkowo powinniśmy umieścić tabliczkę na ogrodzeniu. Za niedostosowanie się do tego przepisu grozi nam nagana lub nawet kara w wysokości 250 złotych.