Przejdź do treści

Kto określna normy prawne?

Odmowa składania zeznań przeciwko chłopakowi

Każde nowe prawo, które zostaje zapisane w dzienniku ustaw musi być zgodne z konstytucją. Ustawa zasadnicza nie reguluje wszystkich aspektów dotyczących funkcjonowania społeczeństwa, lecz zawiera zasady według których można tworzyć nowe przepisy. Zbyt częste poprawki wprowadzane do konstytucji nie są korzystne, dlatego procedura, na drodze której odbywa się zmiana najważniejszego prawa w państwie, jest ściśle określona.

Wprowadzenie poprawek do konstytucji może zostać zainicjowane przez posłów, senatorów lub prezydenta. Następnie ustawa o zmianie prawa musi zostać przegłosowana zarówno przez sejm jak i przez senat, przy obecności co najmniej połowy posłów i senatorów. Sejm musi przyjąć ustawę większością głosów w stosunku 2/3, zaś senat większością bezwzględną.

Specjalną instytucją powołaną aby czuwać nad przestrzeganiem konstytucji jest Trybunał Konstytucyjny. Do jego zadań należy weryfikowanie ustaw oraz umów międzynarodowych i orzekanie o ich zgodności lub niezgodności z ustawą zasadniczą. Kontrolowane są zarówno obowiązujące jak i nowo uchwalone akty prawne. Ponadto Trybunał Konstytucyjny pełni dodatkową funkcję, a mianowicie orzeka o czasowej niezdolności prezydenta do sprawowania władzy.

Konstytucja jest prawem o charakterze ogólnym, które reguluje różnorodne sfery życia społecznego, politycznego i gospodarczego. Przedstawia sposób powoływania i sprawowania władzy w państwie. Nie sposób zawrzeć w niej wszystkich regulacji prawnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania kraju, dlatego poszczególne aspekty są określane przy pomocy ustaw sejmowych.

Sposób uchwalania ustaw jest szczegółowo opisany w Konstytucji. Prawo inicjatywy ustawodawczej posiada prezydent, rada ministrów, co najmniej piętnastu posłów oraz sto tysięcy obywateli. Każda ustawa od momentu powstania do wejścia w życie musi przejść długi proces. Jednym z jego elementów jest rozpatrzenie przez odpowiednią komisję sejmową, która ocenia projekt i przedstawia wnioski na posiedzeniu sejmu. Następnie projekt ustawy przedstawiany jest posłom w trzech czytaniach, podczas których może zostać uchwalony lub odrzucony. W przypadku zaakceptowania ustawy, prawo głosu otrzymuje senat. Gdy senatorowie również wyrażą pozytywną opinię, ostatnim ogniwem w drodze do zapisania ustawy w dzienniku ustaw jest podpisanie jej przez prezydenta. Jeśli ma on wątpliwości co do zgodności nowo powstałego prawa z konstytucją, może zasięgnąć opinii Trybunału Konstytucyjnego.