Przejdź do treści

Koszty przy podpisywaniu umowy deweloperskiej

Koszty przy podpisywaniu umowy deweloperskiej

Sprawdzenie umowy deweloperskiej

Umowa deweloperska to najważniejszy dokument, jeśli chodzi o formalności związane z zakupem nieruchomości na rynku pierwotnym. Jeżeli zastanawiasz się po co ją podpisywać, czy jest to konieczne i na co musisz uważać, zanim złożysz swój podpis, ten artykuł jest dla Ciebie.

Umowa deweloperska – co to jest?

Umowa deweloperska to dokument podpisywany przez obie strony transakcji podczas zakupu nieruchomości. Zawiera on wszystkie niezbędne informacje, które stanowią podstawę legalności sprzedaży. Oprócz tego umowa deweloperska jest zabezpieczeniem praw nabywcy. Obowiązek jej podpisywania został nałożony na deweloperów w 2011 roku i jego podstawą prawną jest Ustawa Deweloperska. Wprowadzony został, ponieważ wiele osób traciło duże sumy pieniędzy, gdyż wpłacały ogromne zaliczki, a po bankructwie firmy deweloperskiej, zostawały z niczym.

Na co zwrócić uwagę zawierając umowę deweloperską?

Zanim przejdziesz do szczegółowego analizowania dokumentu, sprawdź podstawowe kwestie. Dane Twoje i sprzedającego muszą się zgadzać, podobnie jak szczegółowy opis nieruchomości i jej adres, a także kwota do zapłaty oraz sposób finansowania. To bardzo proste aspekty, jednak niezwykle często zdarza się, że w tych zapisach są błędy, co przysparza wielu problemów w przyszłości. Oczywiście to dopiero początek. Podpisując umowę deweloperską musisz mieć pewność, jaki będzie termin przekazania własności, kiedy przewiduje się zakończenie budowy i przede wszystkim jakie kary umowne nałożone są na dewelopera w przypadku spóźnienia. Wiele osób uważa, że zapis dotyczący uzgodnionych warunków rekompensaty za opóźnienia nie jest konieczny, ponieważ istnieją odszkodowania, które można wywalczyć drogą sądową. Niestety, nie zawsze jest to proste, gdyż zwykle należy udowodnić jakie straty zostały poniesione przez okres zwlekania dewelopera. Trzeba mieć na to solidne dowody. Oczywiście to tylko jeden podpunktów, o których musisz pamiętać. Jest ich znacznie więcej, dlatego jeśli nie znasz się na tym temacie, warto skonsultować się z ekspertami, którzy sprawdzą dla Ciebie umowę i wydadzą profesjonalną opinię.

Analiza umowy deweloperskiej – ile kosztuje?

Jeśli chodzi o koszt eksperckiej analizy umowy deweloperskiej, to w przypadku prostych dokumentów nie przekroczy on 300 zł. Zwykle w tej cenie zawarte jest przeczytanie umowy, sprawdzenie jej i przesłanie krótkiego podsumowania z wskazaniem najistotniejszych kwestii. Więcej, ponieważ około 600 zł, trzeba zapłacić za audyt umowy, streszczenie i analizę prospektu informacyjnego. Dodatkowe koszty wiążą się z umowami, które wymagają kilku poprawionych w różny sposób wersji, a także pomocy przy negocjacjach z deweloperem.

Nie obawiaj się zakupu nieruchomości. Oddaj formalności w sprawy ekspertów i ciesz się nowym nabytkiem.