Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/zbysiontko/domains/blizejprawa.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-structuring-markup/includes/meta/wp-structuring-meta-article.php on line 67 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/zbysiontko/domains/blizejprawa.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-structuring-markup/includes/meta/wp-structuring-meta-article.php on line 67 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/zbysiontko/domains/blizejprawa.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-structuring-markup/includes/meta/wp-structuring-meta-article.php on line 67
Przejdź do treści

Kiedy możliwa jest eksmisja?

Eksmisja obowiązuje w przypadku osób które zajmują dany lokal bądź nieruchomość, nie mając przy tym tytułu prawnego.

Kto podlega eksmisji i w jakich sytuacjach można to zrobić?

O eksmisji mówimy w przypadku bezprawnego zajmowania mieszkania przez lokatora. Bardzo często taka osoba dobrowolnie opuszcza lokum, jednak zdarzają się sytuacje, w których trzeba o to walczyć na drodze sądowej. W tym celu należy wystąpić z powództwem o przymusowe opuszczenie lokalu do sądu rejonowego podlegającego miejscu zamieszkania osoby pozwanej. Jest to koszt rzędu 200 zł.

Brak jakiegokolwiek tytułu prawnego nie jest jedynym powodem do ubiegania się o eksmisję. Dotyczy ona także następujących sytuacji:
– celowe niszczenie lokalu
– stosowanie przemocy wobec własnej rodziny
– zawarcie umowy najmu później niż w 2006 r.
– brak przynależności do grupy osób, której zapewniane są prawa do lokalu socjalnego

Najczęstszym jednak powodem do wypowiedzenia umowy najmu jest zaleganie lokatora z opłacaniem czynszu lub innych rachunków związanych z użytkowanym lokalem, np. za media. W takiej sytuacji właściciel mieszkania może powiadomić dłużnika o zamiarze eksmisji, jeśli nie uregulował wymaganych opłat w co najmniej trzech okresach rozliczeniowych. Oczywiście wypowiedzenie najmu nie zwalnia z obowiązku uiszczenia wszystkich należności.

Jakie prawa i obowiązki posiada niechciany lokator?

Po wydaniu wyroku sądowego w sprawie eksmisji, pozwany musi natychmiast opuścić uprzednio zajmowane lokum. Często towarzyszy temu obecność komornika sądowego, a w wyjątkowych sytuacjach nawet policji. Ma to miejsce, jeżeli dłużnik ignoruje wyrok i ustalony przez komornika termin opuszczenia lokalu. Obowiązek eksmisji dotyczy nie tylko samego eksmitowanego lokatora, lecz także jego rodziny bądź innych osób, które zamieszkiwały lokal wspólnie z pozwanym.

Jeśli wobec niechcianego lokatora stosuje się próby eksmisji przed wydaniem właściwego wyroku, ma on prawo wnieść powództwo o ochronę naruszonego posiadania. Musi także pamiętać o obowiązującym od 10 lat przepisie, który zakazuje eksmisji na bruk. Dłużnik musi mieć czas na znalezienie zastępczego lokalu bądź czekać na przyznanie mu takiego miejsca przez gminę na terenie której znajduje się opuszczany przez niego lokal.

Ponadto taka osoba może wnieść do sądu skargę na komornika przeprowadzającego czynności eksmisyjne oraz wniosek o przyznanie lokalu zastępczego, jeśli uważa, że posiada takie prawo. Musi także pamiętać o dotrzymaniu siedmiodniowego terminu od momentu pisemnego powiadomienia o wykonaniu eksmisji.

O egzekucję może ubiegać się także sąsiad!

Jest to rzadka sytuacja, stosowana w przypadku notorycznego łamania zasad tzw. porządku domowego, obowiązujących w zamieszkiwanym budynku. W takiej sytuacji współlokator lub sąsiad, powołując się na ustawę o ochronie praw lokatorów, może złożyć do sądu pozew z żądaniem eksmisji. Musi w nim określić w jakim stopniu i częstotliwości sąsiad dopuszcza się zakłócających spokój mieszkańców, utrudniających im życie, rażących czynów. Oczywiście wszystkie tego typu działania muszą zostać udowodnione przed sądem.

Pozew może także powołać się na wymienioną wcześniej sytuację dopuszczania się przemocy domowej. Jeśli fakt ten zostanie udowodniony przed sądem, wówczas poza nakazem eksmisji, odbierany jest przywilej przyznania lokalu zastępczego.