Przejdź do treści

Jak zapłacić zaległy abonament RTV?

Czesne za przedszkole

Abonament RTV to obowiązkowa opłata, którą trzeba uiszczać po wcześniejszym zarejestrowaniu odbiornika telewizyjnego lub radiowego. Prawie 3 miliony Polaków zalega z jej zapłatą, a ich kwoty zadłużenia sięgają nawet powyżej tysiąca złotych.

Poczta Polska postanowiła w tej sprawie interweniować i wzywać dłużników do opłacenia zaległego abonamentu wraz z odsetkami. W jaki sposób to zrobić?

Możliwość rozłożenia zapłaty na raty

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z wysokości takiego zadłużenia. Może ono poważnie nadszarpnąć domowy budżet, dlatego w takiej sytuacji warto ubiegać się o możliwość rozłożenia kwoty na raty. Jest to możliwe dzięki wprowadzonej ustawie o opłatach abonamentowych. Departament Budżetu i Finansów w Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dokładnie zapoznaje się z okolicznościami wynikającymi ze zwłoką w płatnościach i na ich podstawie decyduje o tym czy może rozłożyć kwotę zadłużenia na raty. W wyjątkowych sytuacjach dochodzi nawet do umorzenia zapłaty.

Warto jednak skontaktować się telefonicznie, listownie lub osobiście z Wydziałem Abonamentu RTV w Biurze KRRiT znajdującym się w Warszawie, aby dowiedzieć się więcej na temat wniosków o umorzenie lub rozłożenie długu na raty oraz przysługujących ulg i zwolnień od opłat. Wszystkie dane kontaktowe są dostępne na stronie internetowej Rady.

W jaki sposób dowiedzieć się o kwocie zadłużenia?

Jedynym sposobem jest telefoniczne skontaktowanie się z infolinią Poczty Polskiej, działającą w dniach roboczych między 8.00 a 20.00. Na podstawie imienia i nazwiska abonenta, na którego została wcześniej dokonana rejestracja odbiornika, uzyskuje się informacje na temat wysokości zobowiązania finansowego. Podawany jest także numer konta, na który należy przelać kwotę zadłużenia.

Sposoby zapłaty

Opłata abonamentowa w tej kwestii nie różni się niczym od rachunków, które płacimy za prąd, gaz, telewizję, Internet czy wynajem lokum. Możemy ją uiścić zarówno w placówce Poczty Polskiej wypełniając formularz polecenia wpłaty bądź też przelewem internetowym. Numer rachunku bankowego przypisany jest do numeru identyfikacyjnego abonenta.

Kto jest zwolniony z opłaty abonamentowej?

Coraz częstsze kampanie przypominające o zapłacie abonamentu RTV powodują, że staramy się pozyskać na ten temat istotne informacje. Warto jednak pamiętać, że nie każdy posiadacz odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego musi ponosić taką opłatę. Zwolnione z niej są:
– osoby powyżej 75 roku życia
– osoby zakwalifikowane do I grupy inwalidzkiej
– kombatanci wojenni lub wojskowi
– osoby, które ukończyły 60 rok życia, jednak pobierają emeryturę, której wysokość w skali miesiąca nie przekracza 50 % przeciętnego wynagrodzenia

W przypadku zakwalifikowania się do jednej z tych grup, należy przedstawić potwierdzający to dokument w urzędzie pocztowym.

Jak płacić mniej za abonament RTV?

W 2015 roku wzrosła kwota abonamentowa. Roczne opłaty za posiadanie dwóch odbiorników sięgają powyżej 230 zł. Należy pamiętać, że każdemu abonentowi przysługuje 10-procentowy rabat. Promocja obowiązuje kiedy płacimy do 25 dnia każdego miesiąca.

Z roku na rok rośnie liczba osób opłacających abonament. Jednak według zapowiedzi ministra kultury, zostanie on zastąpiony obowiązkową dla wszystkich Polaków opłatą audiowizualną, której miesięczna kwota przypadająca na jedno gospodarstwo domowe wynosiłaby około 10 zł. Nad tą ustawą ciągle trwają prace, nieznany jest również termin jej ewentualnego wprowadzenia w życie.