Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/zbysiontko/domains/blizejprawa.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-structuring-markup/includes/meta/wp-structuring-meta-article.php on line 67 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/zbysiontko/domains/blizejprawa.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-structuring-markup/includes/meta/wp-structuring-meta-article.php on line 67 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/zbysiontko/domains/blizejprawa.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-structuring-markup/includes/meta/wp-structuring-meta-article.php on line 67
Przejdź do treści

Jak środowisko obywatelskie reaguje na konstytucję?

Polska konstytucja była pierwszym tego typu aktem prawnym na świecie. Jej ustanowienie można uznać za przejaw, bardzo nowoczesnych jak na tamte czasy, postaw oświeceniowych. Konstytucja była wyrazem zarówno chęci naprawy i ratowania państwa jak i potrzeby uznania równości wszystkich obywateli. Mogłoby się wydawać, że postawy demokratyczne przez ostatnie 200 lat bardzo głęboko zakorzeniły się w sercach i umysłach Polaków. Nic bardziej mylnego. Pozostawanie pod rządami nazistów i komunistów odcisnęło swoje piętno na narodzie.

Środowisko obywatelskie prezentuje kilka głównych stanowisk wobec konstytucji. Jedną z nich jest niezrozumienie powiązane z niemalże nabożną czcią. Polacy traktują ustawę zasadniczą jako część pozytywnej historii narodowej oraz pewien rodzaj symbolu. Przywiązują dużą wagę do majowych obchodów uchwalenia konstytucji i dużo mówią o tym, jak ważne jest aby młode pokolenia znały wartość niepodległości i demokracji. Tymczasem sami nie rozumieją znaczenia zapisów prawa konstytucyjnego w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym.

Kolejna grupa obywateli państwa polskiego prezentuje odmienny sposób postrzegania konstytucji. Jej członkowie znają wartość ustawy zasadniczej i wiedzą, w jaki sposób wpływa ona na funkcjonowanie społeczeństwa. Z drugiej strony są głęboko przekonani o tym, że prawidłowe działanie mechanizmów władzy jest zależne tylko i wyłącznie od odpowiednio skonstruowanej ustawy zasadniczej. Dobra konstytucja wydaje im się lekiem na wszystkie problemy, z którymi boryka się Polska.

Trzecia postawa przyjmowana przez Polaków wobec Konstytucji charakteryzuje się dużą dozą realizmu. Odpowiednią ustawę zasadniczą określają jako dobrze funkcjonującą w konkretnej rzeczywistości. Nie oznacza to, że od Konstytucji uzależniają całkowity obraz państwa polskiego. Wręcz przeciwnie, rozumieją oni jej rolę w tworzeniu prawa oraz to, że działanie struktur demokratycznych jest zależne on przedstawicieli społeczeństwa, którzy uchwalają i wprowadzają w życie poszczególne ustawy.

Wśród Polaków zdecydowanie przeważa pierwsza oraz druga z opisanych reakcji na konstytucję. Niestety postawa trzecia, charakteryzująca się najwyższym stopniem zrozumienia tematu prawa konstytucyjnego, jest rzadkością. Miejmy nadzieję że zmieni się to na przełomie najbliższych kilkunastu lat, wraz z nabywanie doświadczenia dotyczącego funkcjonowania rządów demokratycznych.