Przejdź do treści

Ile kosztuje pomoc prawnika?

Ile kosztuje pomoc prawnika?

Wiele osób ma potrzebę skorzystania z pomocy dobrego prawnika, lecz barierą często jest wysoka cena honorarium adwokata czy radcy prawnego. Niestety, tego typu wiedza oraz doświadczenie kosztują, jednak nie w każdym przypadku tyle samo. Ile kosztuje pomoc prawnika i od czego zależy cena?

Rodzaj sprawy

Na początku warto zawrócić uwagę na fakt, że pomoc pomocy nierówna. Inny jest bowiem zakres pracy adwokata w przypadku sporządzenia reklamacji czy innego pisma, inny zaś w przypadku kompleksowego prowadzenia sprawy rozwodowej. Najdroższa jest reprezentacja prawnika przed sądem, jednak kosztowne mogą okazać się również sprawy skomplikowane ze swojej natury (na przykład spadkowe czy kwestia podziału opieki nad dziećmi po rozwodzie), a także te, których załatwienie ciągnie się latami. Zwykle decydujemy się na pomoc prawnika, gdy jest nam ona naprawdę pilnie potrzebna. Działanie w trybie ekspresowym również kosztuje – każdy prawnik ma bowiem swój harmonogram pracy, dlatego podjęcie dodatkowych czynności jest możliwe zwykle jedynie za dodatkową opłatą.

Prestiż kancelarii

Nie jest tajemnica, że więcej zapłacimy, gdy naszą sprawę prowadzić będzie prawnik zatrudniony w prestiżowej kancelarii. Czasami jednak zaufanie prawdziwym profesjonalistom jest konieczne, szczególnie gdy nasz wygrana jest niepewna bądź stoimy na przegranej pozycji. Małe kancelarie, które utrzymują się z klientów prywatnych, zwykle pobierają mniejsze wynagrodzenie. Warto jednak zwrócić uwagę, że cena będzie zależna również od tego, gdzie będziemy szukali pomocy. Prawnik w Krakowie z pewnością pobierze większą opłatę, niż prawnik w mniejszym mieście. Biorąc po uwagę te dwa czynniki – prestiż całej kancelarii oraz wielkość miejscowości, w której mieszkamy, może okazać się, że ceny w konkretnych punktach pomocy prawnej znacznie się różnią.

Droższy czy tańszy?

Chcąc skorzystać z pomocy prawnika warto dowiedzieć się, jakie ceny obowiązują w pobliskich kancelariach. Faktem jest, iż nie ma z góry określonych kwot, jakie należy zapłacić w konkretnej sprawie. Mamy obecnie wolny rynek, również w kontekście usług prawnych. Stąd też warto zawczasu się upewnić, czy może nie znajdziemy gdzieś nieco tańszego prawnika. Z drugiej strony czasami lepiej jest przeznaczyć na honorarium prawnika nieco więcej i mieć pewność, że zrobi on wszystko, aby wygrać sprawę. Dotyczy to szczególnie skomplikowanych kwestii prawnych, w których gra toczy się o najwyższą stawkę, a nasza pozycja nie jest pewna (więcej tutaj).