Co to jest urlop tacierzyński i co to jest urlop ojcowski?

Jeszcze nie tak dawno temu po urodzinach dziecka z dłuższego urlopu skorzystać mogła tylko mama, której należał się urlop macierzyński. Cywilizacja jednak się zmieniła, a ludzie zrozumieli, że po narodzinach dziecka potrzebny jest również ojciec. W efekcie tego od niedawna Polacy cieszyć mogą się z dwóch dodatkowych możliwości, jakimi są urlop tacierzyński i urlop ojcowski, o których chcemy dziś nieco powiedzieć.

Wielu z Was z całą pewnością słyszało już o urlopie tacierzyńskim. Korzystają z niego młodzi tatusiowe już od jakiegoś czasu. Ostatnio jednak pojawiło się nowe pojęcie, jakim jest urlop ojcowski. Wiele osób używa te pojęcia zamiennie ze sobą, co jest oczywistym błędem. Inni nie do końca zdają sobie sprawę czym urlopy te się od siebie różnią. Ty za chwilę to zrozumiesz.

Jaka jest różnica pomiędzy urlopem ojcowskim a tacierzyńskim?

Mówiąc wprost urlop tacierzyński jest pojęciem występujących w kodeksie pracy i ma on bardzo ścisły związek z urlopem macierzyńskim. Urlop tacierzyński to ta część urlopu macierzyńskiego przysługującego matce, który nie został przez nią wykorzystany. Jak już się domyślasz urlop ojcowskim jest czymś zupełnie innym i masz rację, bo nie jest on kompletnie związany z urlopem macierzyńskim. Jest on czymś zupełnie odrębnym i przysługuje młodemu tacie niezależnie od urlopu tacierzyńskiego. Jest to okres uprawniający tatę do dwutygodniowego urlopu okolicznościowego z okazji narodzin dziecka.