Przejdź do treści

Ciężka praca fizyczna

Problem z podwójnym OC – jak go ominąć?

Na podstawie wielu zapytań spływających do nas od internautów, którzy kontaktują się z nami przez naszą stronę lub też przez nasz profil na Facebooku zauważyliśmy, że wielu z Was zastanawia się nad tym czym tak właściwie jest ciężka praca fizyczna i kiedy mamy z nią do czynienia. Dziś postanowiliśmy przybliżyć Wam tę tematykę, dlatego też serdecznie zachęcamy do zapoznania się z pozostałą częścią tego artykułu.

Definicja ciężkiej pracy fizycznej

Jeśli zależy Ci na tym, aby poznać słownikową definicję ciężkiej pracy fizycznej, to zapamiętaj: “ciężka praca fizyczna to taka, która w ciągu zmiany roboczej powoduje u pracownika efektywny wydatek energetyczny, który u mężczyzn wynosi minimum 6300 kJ, a u kobiet minimum 4200 kJ”. Ciężka praca fizyczna wiąże się ponadto z większym ryzykiem wypadku czy  też nagłego zachorowania.

Aby móc daną pracę określić jako ciężką pracę fizyczną, to musimy sprawdzić czy spełnia one określone “standardy”. By o niej mówić musi spełniony być jeden z wymienianych przez nas poniżej warunków. Po pierwsze z ciężką pracą fizyczną do czynienia mamy wtedy, gdy dany pracownik powierzone mu zadania realizuje używając przy tym narzędzia, którego masa przekracza 3kg.

Po drugie do przypadku ciężkiej pracy fizycznej dojść może w sytuacji, w której pracownik realizuje swoje pracownicze obowiązki używając różnego rodzaju narzędzi takich jak: łopata, szpadel, szufla, motyka lub też z innych narzędzi, które wymagają skorzystania z dużej ilości siły do ciągnięcia lub wyciągania.

Warto również zauważyć, że za ciężką pracę fizyczną uznać można taką, w której pracownik przenosi lub po prostu dźwiga różnego rodzaju ciężkie przedmioty przekraczające masę 40kg. Dodatkowo, jeśli znasz definicję średnio ciężkiej pracy fizycznej, to warto abyś wiedział, że do ciężkiej pracy fizycznej kwalifikowane są te prace, które uznano za średnio ciężkie, ale wykonywane są one w utrudnionej czy też niewygodnej pozycji.

Przykłady ciężkich prac fizycznych

Jeśli zastanawiasz się nad tym jakiego konkretnie rodzaju prace mogą być uznane za te kwalifikowanej do ciężkiej pracy fizycznej, to bardzo chętnie przedstawimy Ci kilka przykładów. Do ciężkich prac fizycznych śmiało zaliczyć można między innymi prace przy spawaniu, prace wykonywane na wysokości, prace przy niebezpiecznych substancjach czy te, które wymagają kontaktu z wysokim napięciem.

prace spawalnicze;
– prace na wysokości;
– pracę z niebezpiecznymi substancjami;
– pracę narażającą na kontakt z wysokim napięciem.

Poznaj również objawy przepracowania.