Przejdź do treści

Adwokat – jakiej pomocy może udzielić?

Adwokat - jakiej pomocy może udzielić?

Praktycznie żadna osoba, która nie ma konkretnego wykształcenia pod prawo, nie zna wszystkich przepisów, jakie obowiązują każdego obywatela. Jednak ich nieznajomość wcale nie zwalnia nas z odpowiedzialności za popełnione błędy. Często zdarza się, że jesteśmy zmuszeni do uczestnictwa w rozprawie sądowej, niezależnie od tego, czy to sprawa rozwodowa, spadkowa, podatkowa czy cywilna. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc prawnika, adwokata czy radcy prawnego, który jest w stanie znaleźć wyjście oraz przeprowadzić klienta przez cały proces.

Jakiej pomocy może udzielić adwokat?

Pierwszym krokiem, na jaki decydują się osoby, które otrzymały pismo z sądu, jest poszukanie dobrej kancelarii i adwokata lub radcy prawnego będących w stanie dokładnie przetłumaczyć sens oraz znaczenie poszczególnych słów. Ludzie, którzy na co dzień nie mają styczności z prawniczym żargonem, mają trudności ze zrozumieniem tego, co zostało zapisane w liście. Kancelaria adwokacka Olsztyn to jedna z wielu działających na terenie naszego kraju kancelarii, które oferują pełną obsługę prawną.

Adwokat może udzielić wielu różnorodnych kroków na prośbę klienta. Można je rozpatrzyć na przykładzie sprawy rozwodowej. Nie jest to sprawa łatwa i przyjemna dla obydwu ze stron, jednak, jeśli zachodzi taka konieczność, trzeba przez nią przejść. Adwokat w takim wypadku może udzielić porady prawnej jednej ze stron, może prowadzić pertraktacje w sprawie alimentów, jeśli takowe są wymagane. Pomoże również w skompletowaniu dokumentacji, która jest niezbędna dla sądu, a ponadto będzie reprezentował swojego klienta przed sądem.

Zakres reprezentacji w sądzie przez adwokata

Adwokat Olsztyn, który reprezentuje swojego klienta w sądzie może dokonywać wszystkich łączących się ze sprawą czynności nazywanych procesowymi. Prawnik Olsztyn może złożyć skargę o wznowienie postępowania, może dokonywać wszelkich czynności dotyczących zabezpieczenia oraz egzekucji, może zawierać ugodę, uznać powództwo bądź zrzec się roszczenia. Adwokat jest uprawniony do udzielenia dalszego pełnomocnictwa adwokatowi procesowemu czy też radcy prawnemu. Ponadto może odebrać koszty procesowe od strony przeciwnej.

Czy adwokat w sądzie to konieczność?

Tak naprawdę obecność w sądzie adwokata nie jest koniecznością, jednak warto wiedzieć, że w wielu wypadkach jego pomoc jest wprost nieoceniona. Klienci, którzy nie znają się na prawie, bardzo często potrzebują profesjonalnego wsparcia, które udzielają kancelarie prawne.