Przejdź do treści

Adwokaci – czym się zajmują?

Adwokaci - czym się zajmują?

Adwokaci są niezwykle cenieni w społeczeństwie. Wiele osób decyduje się na wynajęcie adwokata, aby zwiększyć swoją szansę na wygranie sprawy w sądzie. Na czym dokładnie polega profesja adwokata? Odpowiadamy w tym artykule.

Usługi adwokata – kto może skorzystać z jego pomocy?

Adwokat może pomóc w wielu sprawach. Trzeba jednak wiedzieć, że aby móc skorzystać z usług adwokata, należy dysponować odpowiednią ilością pieniędzy. Nie każdy może sobie na to pozwolić. W niektórych sprawach pomoc adwokata może być konieczna, a na przykład w sprawach rozwodowych bez orzekania o winie nie trzeba posiadać adwokata.

Na czym polega profesja adwokata?

Większości ludziom na myśl o adwokacie przychodzi widok rozprawy sądowej i osoby po wielu latach nauki, ubranej w togę. Co należy wiedzieć o tym zawodzie? Studia prawnicze nie są gwarancją otrzymania prawa do wykonywania tej profesji. Nierzadko trzeba zrobić znacznie więcej – przejść przez kilkuletnią aplikację, a także otrzymać doświadczenie pracując pod okiem profesjonalnych prawników, rozwijając przy tym swoje umiejętności i zdobywając nową wiedzę.

W czym może pomóc adwokat?

Bardzo często jedyną słuszną decyzją jest skorzystanie z usług adwokata. Osoby pracujące w tym zawodzie mogą pomóc w wielu sprawach. Adwokat, w porównaniu do radcy prawnego, może reprezentować daną osobę w sądzie przy każdej sprawie. Do spraw, jakimi zajmują się np. krakowscy adwokaci, należą:

sprawy administracyjne – są to sprawy dotyczące wszelkiego rodzaju nieruchomości oraz koncesji. Spora ich część jest również powiązana ze statusem cudzoziemców,
sprawy karne oraz karno-skarbowe – sprawy te są zaliczane do niezwykle trudnych, bez pomocy adwokata uzyskanie choć trochę łagodnego wyroku może być utrudnione bądź niemożliwe, dlatego też skorzystanie z usług adwokata w sprawach karnych jest przydatne,
sprawy gospodarcze – sprawy te są powiązane z udzieleniem zadośćuczynienia lub także odszkodowania, wliczają się w tę grupę różnorakie kwestie dotyczące prawa rodzinnego oraz cywilnego.