Przejdź do treści

Postępowania szczególne i odrębne w procesie karnym

Postępowania szczególne i odrębne w procesie karnym | Recenzja

Prawo w naszym kraju jest niezwykle skomplikowane – chyba każdy z nas to przyzna? Nie oznacza to jednak, że nie można go w żaden sposób zrozumieć lub potocznie mówiąc „ugryźć”. Sądownictwo daje coraz większe manewry na dochodzenie swoich praw. Znajomość prawa nie ma tu większego znaczenia, gdyż zawsze możemy mieć do dyspozycji prawnika.

Czy jednak znajomość prawa jest nam w czymś pomocna? Oczywiście! Znajduje zastosowanie nawet w sytuacji nie chcemy udawać się do drogę postępowania sądowniczego. W rezultacie zdobywamy wiedzę, która w dzisiejszych czasach jest na wagę złota. W dzisiejszym artykule wyrażę opinię na temat jednej z książek, które są godne polecenia – zwłaszcza, że większość z nas to przysłowiowi laicy, a już szczególnie w znajomości prawa. Godna polecenia jest z pewnością książka pt. „ Postępowania szczególne i odrębne w procesie karnym”. Mimo dość skomplikowanego tytułu jest to pozycja dla każdego z nas. Szczegółowe i życiowe porady są niezwykle barwnie opisane.

W gruncie rzeczy mamy jednak do czynienia z podręcznikiem zawierającym charakterystykę postępowań szczególnych. W zasadniczy sposób są to pozycje bardzo mocno uproszczone, jednak każdy z podstawową wiedzą na temat prawa w Polsce załapie o co w tym tak naprawdę chodzi. Większość z nas zainteresuje dział, który kieruje swoją uwagę na oskarżenia prywatne – z reguły każdy z nas korzysta z tego rodzaju porad wstępując na drogę sądową. Podręcznik niezwykle obszernie ujawnia tajniki postępowań odrębnych w polskim procesie karnym. Możemy w nim znaleźć także informacje dotyczące niesłusznego pozbawienia wolności czy nawet odszkodowania o jakie możemy się ubiegać. Informacje są więc bardzo życiowe i niezwykle pomocne – wszystkie zagadnienia dotyczą polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Pochwała należy się opracowanym ilustracyjnym schematom, które są naprawdę przejrzyste, dzięki czemu pomagają nam przyswoić wiedzę. Wiedza na temat postępowań sądowniczych oraz zaznajomienie nas z obrazem omawianych instytucji procesowych jest tu niezwykle prosto ukazana, dlatego każdy przeciętny Kowalski może być zaznajomiony z schematami prawa polskiego. Z tej pozycji korzystają przeważnie studenci kierunków prawa i administracji, jednak coraz częściej sięgają po nią również aplikanci. Jeżeli chodzi o samą oprawę książki, to została ona wydana w formie miękkiej. Autorzy książki to Dobosiewicz Bartłomiej, Dudzik Barbara, Kosowski Jakub, Kruk Ewa, Mozgawa-Saj Marta, Strzelec Paweł.