Przejdź do treści

Spółka komandytowa – ogólne informacje

Spółka komandytowa – ogólne informacje

Osoba zainteresowana prowadzeniem własnego biznesu dość często zastanawia się pomiędzy wyborem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a spółki komandytowej. Różnica w prowadzeniu i rejestracji spółki jest dość spora, dlatego dużo wcześniej warto dowiedzieć się nieco więcej na temat rodzajów spółek, ich zalet oraz wad – dla każdego mogą być inne.

W dzisiejszym artykule skupimy się na spółce komandytowej. Zacznijmy od tego, że spółka komandytowa jest tak naprawdę dość specyficzna i powinien wiedzieć to każdy, kto chce ją założyć. Nie zmienia to jednak faktu, że spółka komandytowa daje wspólnikom naprawdę dużą swobodę w zakresie działania spółki oraz kształtowania jej odpowiedzialności za powstałe zobowiązania. Warto zauważyć, że spółka komandytowa umożliwia w bardzo prosty i przystępny sposób wyłącznie odpowiedzialności części wspólników, dzięki czemu istnieje możliwość łatwego pozyskania kapitału do planowanych przedsięwzięć. Wspólnikiem może okazać się także osoba bez kapitału, ale z dobrym pomysłem na biznes. W takiej sytuacji wspólnik ten odpowiada za zobowiązania w spółce i zajmuje się prowadzeniem spraw spółki oraz pełni funkcję reprezentatywną.

Podstawową zasadą spółki komandytowej jest to, że musi posiadać co najmniej jednego wspólnika, który odpowiada bez ograniczeń za działalność i zobowiązania spółki – drugi wspólnik może mieć odpowiedzialność ograniczoną. Jakie są więc zalety spółki komandytowej? Zasadniczą zaletą jest ograniczenie odpowiedzialności komandytariusza za zobowiązania, jednak tylko do sumy wysokości komandytowej. Dodatkowo komandytariusz może działa w imieniu spółki jako pełnomocnik.

Nie ma także żadnych wymagań określających sumę komandytową. Spółka komandytowa posiada także i wady, które mogą przekreślić naszą wizję działania. Należy do nich konieczność sporządzenia umowy w postaci aktu notarialnego – identycznie jak w przypadku zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Uciążliwą wadą wydaje się być także prowadzenie rachunkowości, gdyż musi być to księgowość pełna, co może być bardzo przykre dla osób prowadzących działalność o małym rozmiarze.

Exit mobile version