Co zrobić, gdy dostajesz stwierdzenie nabycia spadku?
Dokument potwierdzający prawo do spadku otrzymuje się u notariusza lub po zakończeniu rozprawy sądowej i odczekaniu trzech tygodni, aż wyrok się uprawomocni. Pierwszym etapem następującym zaraz po nabyciu spadku jest zgłoszenie tego faktu w Urzędzie Skarbowym właściwym dla lokalizacji nieruchomości, którą otrzymałeś po zmarłym.
Urzędy Skarbowe udostępniają na tę okoliczność formularz SD-Z2. Dotyczy on zgłoszenia faktu otrzymania spadku lub darowizny. Na zgłoszenie faktu otrzymania spadku masz czas maksymalnie 6 miesięcy. Możesz to zrobić przez Internet. W zależności od tego, jakie pokrewieństwo występowało pomiędzy tobą a osobą zmarłą, zostanie naliczony odpowiedni podatek lub zastosowane zwolnienie od podatku.
Zgłoszenie zmiany w Księdze Wieczystej nieruchomości
Zmiana właściciela nieruchomości musi zostać zgłoszona w Sądzie właściwym dla jej lokalizacji, w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Musisz tam złożyć wniosek KW-WPIS i uiścisz opłatę w wysokości 150 zł. Do prawidłowego wypełnienia wniosku będzie potrzebny numer Księgi Wieczystej, numer aktu notarialnego i dane spadkobiercy. Dokument można pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości i wypełnić go w domu wielkimi literami. Pola, których nie będziesz uzupełniać, należy przekreślić. Wniosek można dostarczyć osobiście lub pocztą. Tej sprawy nie można załatwić online.
Kolejny krok – podpisanie umów z dostawcami mediów
Jeśli zmarły właściciel nieruchomości miał podpisane umowy z dostawcami energii elektrycznej, gazu i wody, w momencie śmierci przestały one obowiązywać. Dlatego można udać się do Biura Obsługi Klienta z aktem zgonu i rozwiązać umowę oraz podpisać nową na aktualnego właściciela nieruchomości. Warto wziąć ze sobą akt notarialny potwierdzający fakt otrzymania nieruchomości w spadku.
Sprawy spadkowe – działy spadku
Czasami sprawa nie jest aż tak prosta i spadkobierców jest więcej. Wtedy zasadniczo są dwa wyjścia. Może okazać się, że na drodze ugody uda się podzielić spadek tak, że wszystkie zainteresowane osoby będą usatysfakcjonowane. Jednak może być i tak, że nie będzie się dało dojść do porozumienia. Wtedy konieczna może okazać się pomoc prawnika. Takie sprawy spadkowe najczęściej kończą się w sądzie. Tam, na drodze sądowego rozstrzygnięcia sporu, albo poszczególnym osobom zostaną przyznane ich części spadku, albo nieruchomość zostaje sprzedana i podzielona zostanie kwota uzyskana z transakcji.
Po otrzymaniu spadku warto podzielić na etapy swoje obowiązki związane z tym faktem. Aby ułatwić sobie zadanie, warto korzystać z możliwości załatwienia niektórych formalności za pośrednictwem Internetu.
Więcej informacji na temat spraw spadkowych znajdziesz na stronie: https://www.kancelariamlynska.pl/adwokat-spadek-gdansk/