Przejdź do treści

Żądanie separacji – kiedy można o nią wystąpić?

Odprawa pośmiertna

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że separacja musi odbyć się zgodnie z prawem, czyli podobnie jak w przypadku rozwodu musimy złożyć stosowny wniosek o separację. Warto jednak zadać sobie pytanie czy separacja jest możliwa w każdej, nawet pobieżnej sytuacji? Czasami zdarza się, że sąd nie zgadza się na separację, jednak jest to zależne od panujących warunków.

Ponadto warto dowiedzieć się, czym w zakresie prawnym separacja różni się od zwykłego rozwodu. Zacznijmy może od tego, że prawna separacja jest możliwa w Polsce od 1999 roku. Od tego czasu małżonkowie mogą korzystać z separacji, co jest dość częstą formą wyboru – zamiast rozwodu. Wniosek o separację musi spełniać pewne przesłanki. Decydującą kwestią jest pozostanie w związku, jednak bez jakiegokolwiek braku wspólnego pożycia pomiędzy małżonkami. Sąd ma więc za zadanie uzgodnić, czy doszło do rozpadu wspólnego pożycia – nie ma jednak przesłanek co do tego, że brak pożycia musi być trwały.

Separacja jest rozwiązaniem, które pozwala każdej ze stron na przemyślenie obecnej sytuacji. W przypadku dobrej woli obu stron, będzie powrót do związku, czyli małżeństwa. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że separacja daje ogromne pole manewru obu małżonkom. Istnieją jednak sytuacje, w których separacja nie może zostać orzeczona przez sąd. Powodem takim jest z pewnością małe dziecko, które mogło by ucierpieć na wskutek separacji obojgu małżonków.

Sąd nie wyrazi także zgody na separację jeżeli ta będzie stała w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego. Sąd ma więc zadanie ustalić pożycie małżeńskie, na które składa się przede wszystkim wspólność duchowa, fizyczna i gospodarcza. O ile w pierwszych dwóch przypadkach nie ma problemów z ich ustaleniem, o tyle w przypadku wspólności gospodarczej jest – wchodzi w to skład wspólnego majątku np. nieruchomości.

Exit mobile version