Odpowiedzialność karna dłużników alimentacyjnych

Alimenty, to słowo, którego prawdopodobnie nikt nie chciałby w swoim życiu usłyszeć, skierowanym do nas czy kogokolwiek z naszych najbliższych. Do niedawna alimenty kojarzyły nam się tylko z rozpadającymi się związkami i obowiązkiem płacenia na dzieci.

Czasy jednak się zmieniają i na chwilę obecną alimenty płacić mogą także rodzice dziecku, które wyprowadziło się z domu, a nadal się uczy, lub nie ukończyło dwudziestego czwartego roku życia. Co jednak dzieje się w przypadku, kiedy z takimi alimentami zalegamy? Jeżeli są to alimenty na które zgodziliśmy się sami, między sobą, bez wydawania decyzji o ich kwocie i konieczności zapłaty przez sąd, nie ponosimy żadnych konsekwencji od razu. Możemy być jednak pewni niemalże, że niebawem dostaniemy wezwanie do sądu.

Tam też kwota i obowiązek płacenia alimentów zostaną na nas ustalone zgodnie z prawem i wtedy już nie będziemy mogli zaniechać tego obowiązku w żaden sposób. Okazuje się jednak, że wiele osób nawet po wydaniu decyzji przez sąd, nie stosuje się do zasad, które zostały na nas nałożone. Co więc z tego wynika w następnej kolejności? Mianowicie spada na nas odpowiedzialność karna za bycie dłużnikami alimentacyjnymi. Musimy pamiętać, że płacone przez nas alimenty najczęściej są ogromną częścią budżetu danej osoby czy kilku osób i ich opóźnianie lub zaniechanie może kosztować tych ludzi ogromne problemy z codziennym życiem, zakupem podstawowych produktów żywieniowych czy opłaceniem wszystkich rachunków.

Wskazuje to więc na fakt, iż płacenie alimentów to także ogromna odpowiedzialność i tylko ludzie zupełnie niedojrzali i nie myślący jasno mogliby podobnego czynu zaniechać. Z drugiej strony jednak, pomijając względy moralne i uczuciowe czy inaczej zwane emocjonalnymi, nie płacąc alimentów wyznaczonych przez sąd, stajemy się dłużnikami, zostajemy wpisani na listę dłużników, a to wpływa na naszą przyszłość, w wielu niestety jego aspektach. Zważmy na ten fakt, zanim zdecydujemy się odciąć kogoś od pieniędzy, a tym samym pod sobą samym wykopać przysłowiowy dołek.

Płać alimenty, nie łam prawa

Doprowadzanie siebie do jakichkolwiek problemów, czy to majątkowych, czy tych, związanych z opinią publiczną, nie leży prawdopodobnie w interesie żadnego człowieka przy zdrowych zmysłach, dlatego też coraz rzadziej słyszy się o nakładaniu na kogoś jakichkolwiek sankcji po tym, jak zostały mu wyznaczone przez sąd alimenty, ponieważ wszyscy starają się do nich po prostu stosować. Łamanie prawa pozostawia w naszych aktach na całe życie pewien ślad, a jak się okazuje nie płacenie wyznaczonych alimentów definitywnie jest jednoznacznym złamaniem prawa właśnie.

Nie warto więc chyba przez taką głupotę i rzecz, z której na pewno zostaniemy prędzej czy później rozliczeni, psuć sobie wizerunku na całą przyszłość, która nie wiadomo przecież jeszcze jak nam się potoczy. Życie mamy tylko jedno, dlatego nie warto go psuć jednym nierozważnym posunięciem, którego z pewnością będziemy potem żałować, a od którego nie ma już odwrotu.