Przejdź do treści

Jak żyć ze sobą, gdy nic nas nie łączy? Czyli kiedy podjąć decyzję o rozwodzie i o czym należy pamiętać?

Jak żyć ze sobą, gdy nic nas nie łączy? Czyli kiedy podjąć decyzję o rozwodzie i o czym należy pamiętać?

Niestety statystyki pozostają nieubłagane i z roku na rok rośnie liczba rozwodów w Polsce. Choć ta liczba może jeszcze się zwiększyć z powodu epidemii koronawirusa i konieczności spędzania czasu w domu. Wiele małżeństw nie potrafi już ze sobą rozmawiać i zwyczajnie nie ma o czym. Ale czy to już powód, aby wziąć rozwód. Tutaj, aż chce się zacytować klasyka: „kiedy powiedzieć sobie dość?”. Zatem jak żyć ze sobą, gdy nic nas nie łączy?

Miłość, gdzie się podziała miłość?

Nie jesteśmy dziećmi i nie naoglądaliśmy się zbyt dużo filmów romantycznych, by wierzyć w ciągłą fascynację czy pociąg seksualny do drugiej połówki. Ale jednocześnie, gdy ta druga osoba

 zwyczajnie nas wkurza, nie mamy ochoty spędzać z nią czasu czy nawet rozmawiać, ale czy oznacza to, że już czas na rozstanie? No właśnie odpowiedź nie jest już taka prosta. Choć słowa adwokat, rozwód mogą naprawdę elektryzować, to czasami nadchodzi taki moment, że warto powiedzieć sobie dość i się rozstać. Ale kiedy? Zapewne można stwierdzić, że gdy nie kocha się już drugiej osoby, gdy nie ma się o czym z nią rozmawiać, gdy staje się zupełnie obcą osobą, której się nie rozumie czy nawet nie chce się rozumieć, bo nam na tym nie zależy. Ale rozwód nie jest wtedy jedynym wyjściem, czasami krótkie rozstanie pozwala sprawdzić czy się za nią zatęskni. A więc należy rozwód traktować raczej jako ostateczność. Na samym początku lepsza jest separacja, czyli rozłąka na jakiś czas. Ale można też szukać pomocy u specjalistów, zatem polecamy Wam wybranie się na terapie małżeńską. Trzeba zdawać sobie sprawę, że wiele osób jest bardzo zapracowanych i to właśnie nie spędzanie wspólnie czasu jest przyczyną nieporozumień, wtedy też warto uczyć się żyć wspólnie na nowo. Polecamy Wam także wybranie się tylko we dwoje na weekend. Dzięki temu możecie poznać się na nowo i zobaczyć czy jeszcze cokolwiek dla siebie znaczycie.

Gdy rozwód jest koniecznością

Oczywiście są sytuacje, że o rozwód należy wystąpić od razu i nie ma co się nad nim zastanawiać. Jeżeli w związku pojawia się jakakolwiek forma przemocy czy to psychiczna, fizyczna, czy seksualna, nie wolno drugiej osobie dawać szansy, nawet jeżeli twierdzi, że to się nie powtórzy. Ponadto, nawet jeżeli jedna strona nie pracuje, szantaż finansowy jest także powodem do rozwodu, bo to, że ktoś nie zarabia nie oznacza, że nie należy się mu szacunek i nigdy, przenigdy nie można pozwalać sobie na takie sytuacje. Również jeżeli dziecko jest ofiarą przemocy ze strony jednego rodzica, to ten drugi powinien przede wszystkim zadbać o dobro potomstwa i zgłosić sprawę na policję, a samemu rozpocząć staranie o rozwód. Jakakolwiek forma przemocy jest niedopuszczana i naganna.

Gdy uczucie się wypaliło

Jeżeli Wasze uczucie się wypaliło i podjęliście decyzję o rozwodzie, choć przyczyną są raczej różnice nie do pogodzenia i brak miłości to pamiętajcie, aby nadal się szanować i najlepiej rozstać się w zgodzie. W końcu kiedyś byliście dla siebie najważniejsi. Jeżeli jesteście zmuszeni nadal razem mieszkać, gdyż żadnej ze stron nie stać na wynajem mieszkania, to najlepiej podzielić przestrzeń na jej/jego, aby możliwie jak najbardziej nie wchodzić sobie w drogę. Nie należy także robić sobie na złość. Naganne jest też przyprowadzenie nowego partnera do Waszego wspólnego mieszkania, gdyż w takiej sytuacji pewne jest, że dojdzie do konfliktu.

Rozstanie w zgodzie

Najlepiej rozstać się w zgodzie i wspólnie podzielić opiekę nad dziećmi czy też Wasz majątek. Jeżeli macie problem z dojściem do porozumienia, dobrym wyborem jest udanie się na mediację. Z kolei gdy przyczyną rozpadu związku jest zdrada czy przemoc, koniecznie zatrudnijcie adwokata, gdyż możecie wtedy starać się nie tylko o alimenty, ale i rozwód z orzeczeniem o winie.

Rozwód nie jest łatwy, ale nie warto jeszcze go sobie utrudniać. Jeżeli Wasze uczucie się wypaliło, to mimo wszystko powinniście nadal darzyć się szacunkiem, jeżeli nie dla siebie, to dla dzieci. Przypominamy także, że Waszym dzieciom i tak będzie najtrudniej, dlatego też starajcie się dla nich, aby wszystko odbyło się bez problemów, wszak ich dobro jest najważniejsze.

Exit mobile version