Przejdź do treści

Co to jest rozdzielność majątkowa i po co ją właściwie wprowadzać?

Co to jest rozdzielność majątkowa i po co ją właściwie wprowadzać?

Z pewnością wielu z Państwa zastanawia się nad tym po co wprowadzać rozdzielność majątkową – zasadniczo wielu z nas kojarzy ten zwrot i wie z czym się wiąże. Rozdzielność majątkowa to tak naprawdę wyłączenie wspólności majątkowej małżonków.

Wprowadzenie do rozdzielności majątkowej

Co to jednak może oznaczać w praktyce? Większość z nas z pewnością nie zdaje sobie sprawy z tego, że rozdzielność majątkowa daje możliwość zachowania swojego majątku – zarówno przed, jak i w czasie trwania małżeństwa – przez każde z małżonków. Jest to więc osobista dyspozycja swoim majątkiem, który nabyliśmy ciężką pracą – nie musimy się więc tym dzielić z małżonkiem.

Każdy z małżonku otrzymuje więc możliwość osobistego rozporządzenia własnym majątkiem – dostaje więc pełną niezależność majątkową. Należy jednak mieć na uwadze, że istnieją dwa rodzaje rozdzielności majątkowej. Pierwszym z nich jest rozdzielność majątkowa umowna, a druga przymusowa.

Czym się charakteryzują i dlaczego się ich dokonuje? Zachęcamy do przeczytania drugiej części artykułu, gdzie znajdą państwo odpowiedź na swoje pytania.

Więcej o rozdzielności majątkowej

W pierwszej części artykułu wspomnieliśmy co nieco na temat rozdzielności majątkowej – z pewnością przybliżyliśmy państwu definicję tego zjawiska. W drugiej części przedstawimy i opiszemy dwa rodzaje rozdzielności majątkowej, czyli umownej i przymusowej. Znajdziecie też państw informacje na temat tego po co dokonuje się rozdzielności majątkowej.

Zacznijmy może jednak od rozdzielności majątkowej umownej. Bezwzględnie zawsze zawiera się ją dzięki podpisaniu stosownej umowy pomiędzy obojga małżonkami. Warto jednak pamiętać o tym, że rozdzielność umowna powinna zostać zapisana w formie akty notarialnego, gdyż w gruncie rzeczy może być uznana jako nie ważna.

Taką umowę zawiera się zarówno w trakcie małżeństwa, jak i przed. W przypadku rozdzielności majątkowej przymusowej jest już nieco inaczej. Rozdzielność majątkowa przymusowa dochodzi do skutków wówczas gdy sąd wyda orzeczenie w tej sprawie. Należy jednak pamiętać, że taką przymusową rozdzielność majątku dokonuje się tylko z ważnych powodów i to na wyraźne polecenie jednego z małżonków – zazwyczaj ustawiana jest na czas separacji, a po separacji zostaje zerwana.

Rozdzielność majątkową wprowadzamy wtedy, gdy chcemy mieć odrębny majątek we wspólnym dobru małżeńskim – często dokonują tego bardziej zamożni ludzie.

Exit mobile version