Kontrola pracowników w dzisiejszym świecie staje się coraz łatwiejsza. Poluzowanie śrub i samowola pracownicza, nie wiąże się zbytnio z rozsądkiem pracodawcy. Pracownik „bez smyczy” jest tak naprawdę pracownikiem nieefektywnym. Brak motywacji, chęci do pracy oraz rozrywka w internecie są ważniejsze od pełnionych obowiązków. Rozsądne jest więc wprowadzić odpowiednią kontrolę, która będzie zgodna z poszanowaniem praw pracownika – nie będzie naruszała granicy jego prywatności. Z jakiej kontroli pracodawcy korzystają najczęściej?
Głównym narzędziem kontroli, praktycznie w każdej pracy jest komputer osobisty. Ma to związek z tym, że jest to jedno z podstawowych narzędzi pracy. Pracownicy mają jednak skłonność do użytkowania go nie tylko w kwestiach służbowych, ale także prywatnych. Najczęściej pracownicy marnują swój czas (i pracodawcy) na surfowanie po sieci. Wchodzą na portale plotkarskie, sprawdzają wiadomości społecznościowe lu grają w jakieś proste gry przeglądarkowe. Czasami dochodzi nawet do sytuacji, w której pracownicy ściągają na komputer filmy, a następnie oglądają je w miejscu pracy. Robią więc wszystko to, co nie powinni. Warto jednak zauważyć, że wskutek bezmyślnego zachowania pracowników, może dojść do sytuacji, w której wyciekną ważne informacje dotyczące naszej firmy – np. na wskutek wirusa. Naraża to więc firmę na poważne straty – zainfekowanie komputera programem szpiegowskim.
Pracodawca ma więc prawo rozsądnie i zgodnie z regulaminem egzekwować wszystkie możliwe kontrole, które jednak w żaden sposób nie mogą naruszać granic prywatności pracownika. Monitorowanie poczynań pracownika na komputerze w pracy jest jednym z skuteczniejszych narzędzi. Pracodawca może mieć więc podgląd na aktualnie wykonywaną czynność pracownika – może przełączać pulpity zdalne. Ma więc możliwość zobaczenia co w danej chwili pracownik robi na swoim komputerze – czy oddaje się rozrywce, czy pracuje na lepsze wyniki firmy.
Warto jednak pamiętać o tym, że pracownik musi wiedzieć, że jest monitorowany. Musi więc zostać poinformowany o zainstalowanej na komputerze aplikacji, która monitoruje jego poczynania na komputerze.