Przejdź do treści

Czy zakup okularów można odliczyć od podatku?

Spadek dla wnuczki

Dzień dobry! Jestem przedsiębiorcą, jednak wciąż dość młodym i mało doświadczonym. Ciągle spotykam się z dylematami związanymi z tym, czy mogę odliczyć coś od podatku, czy też nie. W ostatnim czasie pojawił się problem z możliwością odliczenia podatku od okularów. Pracownik zgłosił się do mnie w sprawie dofinansowania zakupu okularów, a i ja sam zacząłem się zastanawiać nad tym czy nie kupić sobie okularów z antyrefleksem. Możecie powiedzieć mi jak to z tym jest? Czy zakup okularów można wrzucić w koszty? Z góry dziękuję za odopowiedź.

Takie oto pytanie otrzymaliśmy ostatnio od początkującego biznesmena. Nie chcąc zanudzać Was tutaj cytatami i artykułami prawnymi powiemy to jasno i rzeczowo: koszt zakupu okularów można (lub nie) wrzucać w koszty i odliczać od podatku, w zależności od tego dla kogo okulary te były kupowane.

Jak wiadomo w koszty wrzucać można wydatki, które uznane są za koszty uzyskania przychodu. W przypadku, w którym pracodawca kupuje okulary dla siebie nie może on odliczyć ich od podatku, a to dlatego, że według polskiego prawa zakup ten ma na celu ochronę zdrowia i w żaden sposób nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

Inaczej jest jednak w przypadku, kiedy okulary kupujemy pracownikowi. Wtedy można odliczyć zakup okularów od podatku. A wszystko to dlatego, że zgodnie z ustaleniami Ministra Pracy i Polityki Socjalnej pracodawca zobowiązany jest do tego, aby zapewnić pracownikowi profilaktyczną opiekę zdrowotną, do której kwalifikować może się chociażby zakup okularów z antyrefleksem.

Exit mobile version