Przejdź do treści

Co musisz wiedzieć o upadłości konsumenckiej?

Co musisz wiedzieć o upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka jest czasem jedynym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie spłacić zaciągniętych długów. Na temat tej możliwości krążą różne opinie, wiele osób obawia się, że jeśli się na to zdecydują, to zostaną bez dachu nad głową i środków do życia. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej, dlatego też warto zgłębić ten temat i dowiedzieć się, co tak naprawdę oznacza ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Upadłość konsumencka – co to?

Upadłość konsumencka to sposób na redukcje lub umorzenie zobowiązań osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Wykorzystać go można w sytuacji, gdy dochodzi do niezawinionej niewypłacalności konsumenta. W 2014 roku wprowadzono nowelizację ustawy o prawie upadłościowym i naprawczym, dzięki czemu ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest prostsze.

Choć wiele osób myśli, że upadłość konsumencka jest rozwiązaniem zarezerwowanym dla osób bogatych, to jest to nieprawda i obecnie każdego stać na jej ogłoszenie. Głównym problemem przed nowelizacją ustawy była m.in. wysokość wynagrodzenia syndyka, które obecnie zostało znacznie ograniczone. W przypadku, gdy borykamy się z poważnymi problemami finansowymi, warto zainteresować się tym tematem. Upadłość konsumencka opisana jest na blogu prowadzonym przez adwokata www.upadłośćkonsumencka.com.pl i można tam znaleźć wiele artykułów tematycznie związanych z tym zagadnieniem.

Dla kogo upadłość konsumencka?

Skoro wiadomo już czym jest upadłość konsumencka, to teraz nasuwa się pytanie, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc skorzystać z tego rozwiązania. Otóż upadłość mogą ogłosić wyłącznie osoby, które w wyniku zdarzeń losowych, choroby lub innych niezależnych od siebie powodów nie są w stanie spłacić zobowiązań finansowych, takich jak np. pożyczki czy kredyty bankowe. Nie ma możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej w sytuacji, gdy celowo się zadłużymy i doprowadzimy do prywatnej katastrofy finansowej, aby nie musieć oddawać pożyczonych pieniędzy. Złym pomysłem jest również przepisywanie majątku na bliskich tuż przed złożeniem wniosku o upadłości w sądzie.

Kiedy można zgłosić do banku upadłość konsumencką? Aby sąd zdecydował się na rozpatrzenie wniosku, opóźnienia w spłacie zobowiązań finansowych muszą przekroczyć trzy miesiące, a dłużnik musi być niewypłacalny.

Jakie są korzyści upadłości konsumenckiej?

W przypadku poważnych problemów finansowych uniemożliwiających spłatę zadłużeń, upadłość konsumencka jest najbardziej korzystnym wyjściem dla dłużnika. Sąd ustala plan spłaty zobowiązań, który jest dostosowany do możliwości finansowych osoby zgłaszającej upadłość. Bardzo często część długów zostaje umorzona, a dłużnik ma szansę na „nowy początek”. Po wykonaniu całego planu spłaty jest wolny od wszelkich zobowiązań, można powiedzieć, że ma „czystą kartę”. Bardzo ważne jest przy tym, aby w czasie realizacji planu spłaty nie próbował w jakiś sposób oszukiwać wierzyciela lub zatajać dochodów.

Exit mobile version