Przejdź do treści

Uproszczone procedury budowlane – nadchodzą zmiany

Uproszczone procedury budowlane – nadchodzą zmiany

W Polsce rynek budowlany funkcjonuje dość sprawnie, jednak warto zaznaczyć, że nie ominął go typowy zastój jaki ma miejsce za granicami naszego kraju – wszystkiemu winny jest kryzys finansowy oraz mniejsza rozrzutność banków.

Nie zmienia to jednak faktu, że w naszym kraju obowiązujące prawo budowlane jest dość skomplikowane i bardzo często niezrozumiałe dla nowych inwestorów – trzeba jednak pamiętać, że przestudiowanie prawa budowlanego obowiązującego w Polsce jest obowiązkowe dla nowych inwestorów. Niektórzy wskazują także na przewlekłości procedur budowlanych, które obowiązują w naszym kraju.

Uzyskanie pozwolenia na budowę także jest ciężkie, a poza tym trwa nadmierną ilość czasu, co z pewnością utrudnią płynność danej inwestycji i zniechęca poszczególne osoby do rozpoczęcia własnej inwestycji w tym segmencie – chodzi o budowę własnego domu. Wygląda jednak na to, że sytuacja w naszym kraju może ulec nie małej zmianie i będzie to miało wpływ na przyszłych inwestorów – oczywiście w pozytywnym sensie tego znaczenia.

Polskie ministerstwa zobowiązały się opracować nowy projekt, który pozwoli uzyskać prawo do budowy w znacznie szybszym tempie niż miało to miejsce do tej pory. Nowy projekt zakłada zmiany w prawie budowlanym zgodnie z którym nie będzie już wymagane pozwolenie na budowę domu – wystarczy sama decyzja zatwierdzająca zgłoszenie inwestora odnośnie planu budowy nowego domu.

Co to w praktyce oznacza dla osób chcących wybudować swój własny dom? W gruncie rzeczy inwestor będzie zobowiązany do zgłoszenia planu budowy, który zostanie wybudowany na danej działce. Urząd będzie miał tylko 30 dni na przekazanie inwestorowi dziennika budowy, co w gruncie rzeczy będzie oznaczało wydanie pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych w danym miejscu. Oczywiście urząd może wyrazić swoje zastrzeżenia na piśmie, dlatego inwestor otrzyma odpowiedni czas na usunięcie zastrzeżeń i ponowne zwrócenie się z tym do urzędu.

Twórcy nowego projektu wyrażają nadzieję, że pomoże to odpowiednio szybko zareagować i skrócić czas potrzebny na wydanie pozwolenia dotyczącego budowy nowego domu – obecnie trzeba czekać 90 dni na otrzymanie takiego dokumentu stwierdzającego zdolność do budowy domu. Dzięki proponowanym zmianom pozwolenie na budowę domu będzie wydawane w terminie nie przekraczającym 30 dni.

Dodatkowo urząd będzie zobowiązany do udzielenia odpowiedzi inwestorowi w terminie nieprzekraczalnym 14 dniu – obecnie nie ma maksymalnego terminu w jakim urząd może odpowiedzieć na korespondencję inwestora. Z pewnością tego rodzaju poprawki z pewnością wpłyną korzystnie na budowę nowych domów oraz zwiększą ilość potrzebnych pozwoleń na budowę swojego nowego domu.

Exit mobile version