Przejdź do treści

Umowa deweloperska – dlaczego warto skonsultować ją z prawnikiem

Umowa deweloperska - dlaczego warto skonsultować ją z prawnikiem

Umowa deweloperska to jedna z ważniejszych umów podpisywanych przez klientów indywidualnych. Wiąże się ona bowiem z zakupem nieruchomości, która często stanowi czyjś dom przez kolejne kilkadziesiąt lat. Umowa deweloperska podpisywana jest przed zakończeniem inwestycji, często na bardzo wczesnym jej etapie, natomiast jej zapisy przekładają się praktycznie 1:1 na akt własności lokalu. 

Dlaczego warto konsultować umowę deweloperską?

Na co zwracać uwagę przy umowie deweloperskiej?

Dlaczego warto konsultować umowę deweloperską?

Umowa deweloperska przygotowywana jest w oparciu o zapisy sformułowane w tzw. Ustawie Deweloperskiej. W praktyce oznacza to, że prawie każda umowa deweloperska wygląda podobnie. Podobieństwo ramowych zapisów dokumentu nie oznacza jednak, że w niektórych jego miejscach nie pojawiają się zapisy niekorzystne dla inwestora. Niestety dla większości osób lektura projektu umowy to zadanie bardzo trudne. Nie tylko ze względu na objętość (kilkadziesiąt stron wraz z załącznikami), ale przede wszystkim na skomplikowany język zapisów. Klienci niezaznajomieni z językiem prawniczym (umowa deweloperska jest zapisywana w formie aktu notarialnego) często nawet przy bardzo uważnej lekturze nie są w stanie wyłapać ewentualnie niekorzystnych dla nich zapisów.

Zlecenie audytu prawnego gwarantuje, że umowa zostanie przeanalizowana przez doświadczonego eksperta, który bez problemu wskaże potencjalnie niebezpieczne, wątpliwe albo po prostu niekorzystne zapisy umowy. Oczywiście zlecenie takie wiąże się z pewnymi kosztami, natomiast bezpieczeństwo, jakie takie analiza ci zagwarantuje, może się okazać bezcenne.

Na co zwracać uwagę przy umowie deweloperskiej?

Prawnik, analizując zapisy umowy deweloperskiej, zwraca uwagę przede wszystkim na zapisy dotyczące prawa własności do lokalu, prawa do przeniesienia lokalu (szczególnie gdy inwestycja jest na początkowym etapie), regulacje dotyczące części wspólnych budynku itp. Co ważne, adwokat jest w stanie po analizie całości określić, czy te potencjalnie niebezpieczne zapisy można z deweloperem negocjować czy też nie ma co liczyć na zmianę niektórych zapisów. Prawnik może także wskazać, które rozwiązania umowne najłatwiej zmienić na korzystniejsze. Ważną częścią analizy jest porównanie wszystkich danych z umowy z tymi znajdującymi się z załączniku. Warto bowiem wiedzieć, że w przypadku niespójności prospektu informacyjnego z umową deweloperską, nabywca traci prawo do odstąpienia od umowy. Sprawdzenie umowy deweloperskiej to podstawa. Umowa końcowa, zawierana już po ukończeniu inwestycji i przekazaniu lokalu, w dużej mierze powtarza zapisy w umowy podpisanej z deweloperem.

Exit mobile version