Przejdź do treści

Stłuczka poza granicami kraju – co w takim wypadku robić?

Sprawca zbiegł z miejsca wypadku, a odszkodowanie

Będąc pełnoprawnym obywatelem Unii Europejskiej – kto wie, może wkrótce całego świata – z pewnością przychodzi ci na myśl coraz częstsze podróżowanie i to poza granicami naszego kraju. Zdecydowana ilość obywateli posiada samochód i z tego czy innego powodu porusza się nim nie tylko w kraju ale również poza jego granicami. Oczywiście ie ma w tym nic złego, jednak należy pamiętać o tym jak zachować się, gdyby do stłuczki doszło poza granicami naszego kraju – właśnie dlatego powstał ten artykuł. Co więc należy zrobić jeżeli stłuczka miała miejsce poza granicami Polski?

Przede wszystkim warto spojrzeć w swoją specyfikację dotyczącą OC. Niewątpliwie każda firma ubezpieczeniowa ma inne zasady wypłacania odszkodowań – są one jednak do siebie zbliżone. Logika podpowiada więc, że przed wyjazdem należało by dokonać analizy własnego OC. Nie każdy rodzaj OC jest ważny na terenie Unii Europejskiej czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zdecydowana większość tego nie posiada, dlatego mądrze było by się ubezpieczyć od dodatkowych spraw i to tym bardziej jeśli planujemy wyjazd samochodem za granicę.

Warto pamiętać o nabyciu tzw. Zielonej Karty, która będzie dla nas stanowić ochronę podczas pobytu w kraju do której chcemy jechać. Niekiedy warto rozważyć także możliwość zakupu ubezpieczenia assistance lub pakietu ubezpieczeń, do którego nie będzie należeć tylko ubezpieczenie OC, ale także AC czy NW. Posiadanie pełnego ubezpieczenia poza granicami kraju da z pewnością większy komfort psychiczny, dlatego warto już przed planowanym wyjazdem rozpocząć poszukiwania odpowiedniego pakietu ubezpieczeń.

Porównując ofertę różnych ubezpieczycieli starajmy się wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale także zakres terytorialny na jakim dane ubezpieczenie będzie obowiązywać – może się bowiem okazać, że nie będzie ono nas ubezpieczać w kraju do którego właśnie się wybieramy. Porównanie samych ofert nie musi być zajęciem nudnym i czasochłonnym – najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porównywarek internetowych.

Przed planowaną podróżą warto także zabrać ze sobą stosowny formularz wspólnego oświadczenia o wypadku – dokument ten możemy nabyć darmowo na stronie Polskiej Izby Ubezpieczeń. Radzimy, by wydrukowany formularz był zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Wspólne wypełnienie takiego dokumentu na miejscu zdarzenia z pewnością ułatwi proces likwidacji szkód. Co jednak powinniśmy robić w czasie wypadku za granicą Polski?

Nie ulega wątpliwości, że pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać jest niezwłoczne udzielenie pomocy osobom, które zostały poszkodowane w wyniku wypadku drogowego. Następnym krokiem będzie wezwanie odpowiednich służb takich jak miejscowa policja, czy pogotowia (o ile będzie ono potrzebne). Ostatnim krokiem powinno być zabezpieczenie miejsca wypadku, co możemy zrobić przy pomocy ostrzegającego trójkąta i włączeniu świateł awaryjnych.

Oczywiście nie zawsze dochodzi do poważnych wypadków, a sama stłuczka może okazać się niewielka. W takich przypadkach należy wypełnić wspólne oświadczenie o wypadku – dlatego formularz ten jest tak ważny. Każdemu z nas może się jednak zdarzyć zapomnieć wydrukować stosownego formularza, dlatego nie zapomnijmy spisać potrzebnych danych drugiej osoby uczestniczącej w wypadku. Potrzebne będą takie informacje jak numer rejestracyjny, kraj rejestracji, dane właściciela pojazdu, marka samochodu, numer polisy sprawcy oraz jego nazwę ubezpieczyciela.

Kiedy można wezwać policję?

Okazuje się, że nie do wszystkich stłuczek należy wzywać policję. Policję można wezwać tylko wtedy, gdy w wyniku zaistniałego wypadku są osoby zabite lub ranne. Należy także wezwać policję w sytuacji, w której między uczestnikami wypadku dojdzie do rozbieżności wersji lub przebiegu wydarzeń – nie zawsze ludzie są ze sobą zgodni. Policja będzie więc miała zadanie ustalić przyczynę wypadku wystawiając stosowny protokół.

Exit mobile version