Podstawa prawna
Sankcja kredytu darmowego została wprowadzona do polskiego prawa ustawą z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Zgodnie z art. 45 tej ustawy, jeżeli kredytodawca naruszy przepisy dotyczące obowiązków informacyjnych lub innych wymogów formalnych, kredytobiorca ma prawo żądać uznania kredytu za darmowy.
Zakres sankcji kredytu darmowego
Sankcja kredytu darmowego może zostać zastosowana, gdy umowa kredytowa jest obarczona błędami. Co to oznacza? Do najczęstszych naruszeń, które mogą skutkować sankcją, należą:
- niepełna informacja przedumowna – jeszcze przed podpisaniem umowy kredytodawca ma obowiązek dostarczyć kredytobiorcy kompletną informację na temat kosztów kredytu, co obejmuje rzeczywistą stopę oprocentowania (RRSO), wysokość miesięcznych rat oraz wysokość wszystkich dodatkowych opłat,
- nieprawidłowe oznaczenie umowy – umowa kredytowa powinna być zawarta na piśmie i zawierać wszystkie wymagane przepisami informacje, w przeciwnym razie kredytobiorca będzie uprawniony do skorzystania z sankcji kredytu darmowego,
- nieprzestrzeganie terminów – kredytodawca ma obowiązek dostarczyć umowę kredytową wraz z informacjami przedumownymi z odpowiednim wyprzedzeniem, co umożliwi kredytobiorcy zapoznania się z warunkami kredytu.
W praktyce, ostatni punkt budzi największe kontrowersje. Kredytobiorca, który otrzymuje umowę na spotkaniu, podczas którego ma dojść do jej podpisania może wnosić, iż nie miał wystarczająco dużo czasu na zapoznanie się z jej treścią i rozwianie ewentualnych wątpliwości. Tymczasem, bank może stać na stanowisku, iż nikt nie ponaglał kredytobiorcy, który podczas spotkania mógł przeczytać treść umowy i zapoznać się z wszystkimi dostarczonymi mu informacjami.
Wdrożenie procedury sankcji kredytu darmowego
Warunkiem skorzystania z instytucji sankcji kredytu darmowego jest złożenie pisemnego oświadczenia i dostarczenie go kredytodawcy. Złożenie oświadczenia skutkuje tym, że kredytobiorca zwraca pożyczoną kwotę bez odsetek i innych kosztów kredytu. W praktyce, banki często odmawiają przyjęcia oświadczenia, w efekcie czego kredytobiorca jest zmuszony do wstąpienia na drogę postępowania sądowego.
Kancelaria Prawna Lublin posiada bogate doświadczenie w obsłudze spraw wynikających z zastosowania sankcji kredytu darmowego. Jeśli podejrzewasz, że Twoja umowa kredytowa jest obarczona uchybieniami uprawniającymi Cię do skorzystania z instytucji sankcji, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy!
Powiązane wpisy
- Mity i Fakty o Rozwodach: Perspektywa Adwokata
- Kluczowe kroki prawne przy przenoszeniu własności nieruchomości
- Unieważnienie kredytu w euro – kiedy to jest możliwe?
- Wady i zalety jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
- Ochrona majątku poprzez fundację rodzinną – praktyczne wskazówki dla przedsiębiorców