Przejdź do treści

Odzyskiwanie długów nie jest prostym zadaniem

Odzyskiwanie długów nie jest prostym zadaniem

Chyba każdy może opowiedzieć o swoich doświadczeniach z niechętnymi do oddawania pieniędzy znajomymi czy kontrahentami, którzy nigdy nie płacą faktur w terminie. W przypadku małych kwot zwykle po prostu machamy na nie ręką i puszczamy dług w niepamięć – w końcu nikt nie jest zainteresowany spędzaniem czasu na sali sądowej, by odzyskać kilkadziesiąt złotych. Nie każdy wie jednak, na czy polega windykacja polubowna oraz w jaki sposób skutecznie odzyskać długi bez postępowania sądowego.

Windykacja sądowo – egzekucyjna – sposób na odzyskanie należności

Przedsiębiorcy walczący z nierzetelnymi kontrahentami nie są pozostawieni sami sobie: polskie prawo przewiduje możliwość odzyskania należności. Windykacja sądowo – egzekucyjna ma na celu uzyskanie wyroku sądowego, który jest podstawą do rozpoczęcia egzekucji z majątku dłużnika. Z tego rozwiązania skorzystać mogą nie tylko przedsiębiorcy, ale również każdy, kto próbuje odzyskać swoje pieniądze od dłużnika. Przepisy prawne jasno określają drogę windykacji.

Windykacja sądowo – egzekucyjna: jak przebiega?

Odzyskiwanie długów w ten sposób to proces obejmujący kilka etapów. Zaczyna się od (co do zasady zawsze przed pozwem jest wezwanie do zapłaty). Jeżeli dłużnik nie reguluje należności, to wówczas dochodzi złożenia pozwu o zapłatę należności do sądu przez wierzyciela lub przy pomocy kancelarii prawnej. Po zbadaniu sprawy i przeprowadzeniu rozprawy sąd wydaje nakaz zapłaty lub wyrok (w zależności od trybu postępowania). Kolejnym etapem jest złożenie przez wierzyciela wniosku o nadanie wyrokowi lub nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności. Jeżeli dłużnik nadal nie ureguluje należności (należy doliczyć do niej także koszty postępowania sądowego), sprawa zostaje skierowana do komornika, który po rozpatrzeniu wniosku wszczyna postępowanie egzekucyjne. Egzekucja objąć może rachunki bankowe, wynagrodzenie o pracę, ale również nieruchomości i ruchomości.

Czy warto składać pozew do sądu?

W niektórych przypadkach windykacja sądowo – egzekucyjna to jedyny sposób na odzyskanie należności. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to proces zajmujący dużo czasu. Niezależnie od przebiegu sprawy (jeżeli są podstawy do wydania nakazu zapłaty, to przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne) trzeba liczyć się z kilkumiesięcznym oczekiwaniem na wyznaczenie terminu rozprawy. Wierzyciel musi także początkowo ponieść koszt postępowania. To do wierzyciela należy decyzja, czy chce wkraczać na drogę sądową. Zanim to nastąpi, warto spróbować windykacji „miękkiej”, czyli polubownej.

Windykacja polubowna – na czym polega?

Windykacja polubowna to działania mające na celu odzyskanie długów bez udziału sądu. Trwa od momentu powstania zadłużenia aż do skierowania sprawy do sądu lub zapłaty długu (albo przeniesienia go na inny podmiot). Ugodowe podejście pozwala dłużnikowi na spłatę na preferencyjnych warunkach; wierzyciel z kolei zaoszczędzi w ten sposób czas i nie musi składać wniosku o wszczęcie windykacji sądowo – egzekucyjnej. To rozwiązanie nie generuje także dodatkowych kosztów. W jaki sposób skłonić dłużnika do spłacenia długu bez ingerencji sądu?

Działania w ramach windykacji samodzielnej

Windykacja samodzielna rozpoczyna się od wysłania pisma informującego o upływie terminu płatności z konkretnym terminem zapłaty. W kolejnym wezwaniu dłużnik jest informowany o ewentualnym zgłoszeniu sprawy do Biura Informacji Gospodarczej lub Krajowego Rejestru Długów. Jednocześnie niezbędny jest kontakt z dłużnikiem oraz ustalenie zasad spłaty należności – warto podpisać z dłużnikiem ugodę (już na tym etapie warto skorzystać z usług kancelarii), na podstawie której możliwe będzie egzekwowanie należności na ustalonych zasadach. Dopiero gdy wszystkie środki zawodzą, konieczne może być skierowanie sprawy do windykacji prawnej i wystąpienie na ścieżkę sądową.

Jak przeprowadzić windykację polubowną?

Jeśli nie masz doświadczenia w wystawianiu monitów o zapłatę czy rozmowach z dłużnikami, warto zdecydować się na wsparcie kancelarii prawnej. Dzięki temu nie musisz zajmować się sprawami związanymi z odzyskiwaniem długów – możesz skupić się na pracy czy rozwoju swojej firmy i jednocześnie zyskujesz pewność, że twoje sprawy prowadzone są przez profesjonalistów. Bardzo często odzyskiwanie długów dotyczy kontrahentów, z którymi warto zachować pozytywne relacje: skorzystanie z usług kancelarii prawnej to gwarancja, że wszystkie rozmowy będą prowadzone na najwyższym poziomie. Aby skutecznie przeprowadzić windykację polubowną, konieczne jest dokładne rozplanowanie poszczególnych etapów. Nie chcesz skupiać się na niezapłaconych fakturach oraz terminach wysyłania kolejnych wezwań do zapłaty? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów i zleć windykację profesjonalnej kancelarii prawnej.

Windykacja polubowna czy sądowo – egzekucyjna?

Na skierowanie sprawy do windykacji prawnej zawsze będzie czas; zanim podejmiesz działania na drodze sądowej, warto zdecydować się na windykację polubowną. To tańsze, stosunkowo szybsze i mniej stresujące rozwiązanie. Poprzez windykację polubowną masz możliwość zachowania dobrego kontaktu z kontrahentem, który w wielu przypadkach po prostu popadł w chwilowe problemy finansowe. Unikanie zapłaty dla dłużnika wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami: traci on zarówno ekonomicznie, jak i wizerunkowo. Windykacja polubowna umożliwia wyjście ze spirali zadłużenia bez interwencji komornika – zarówno wierzyciel, jak i dłużnik oszczędzają sobie w ten sposób wielu nieprzyjemności. Jeśli chcesz, by samodzielne odzyskiwanie długów przebiegało sprawnie i przede wszystkim skutecznie, skorzystaj z usług kancelarii prawnej. Duże doświadczenie w zakresie windykacji oraz znajomość rozwiązań i możliwości sprawiają, że windykacja przeprowadzona przez specjalistów z kancelarii będzie o wiele skuteczniejsza. Jeśli dłużnik nadal unika spłaty należności, nie wahaj się podjąć działania na drodze sądowej – jeżeli zdecydujesz się na usługi kancelarii, na tym etapie także możesz liczyć na wsparcie i pomoc.

Przy windykacji polubownej zawsze należy mieć na uwadze terminy przedawnienia. Przedawnienie można przerwać, przy czym można to uczynić nie tylko poprzez skierowanie sprawy do sądu, ale to również wymaga profesjonalnych działań. W przypadku przedsiębiorców należy mieć przy sprzedaży na uwadze 2-letni termin przedawnienia, przy czym jest to zagadnienie, które przy każdej sprawie wymaga dokładnego zbadania, dlatego nie warto zwlekać z windykacją niezapłaconych należności. 

Exit mobile version