Przejdź do treści

Nieplanowane zamówienie można zlecić w prostszej procedurze

Nieplanowane zamówienie można zlecić w prostszej procedurze

Czy na podstawie art. 6a ustawy Prawo zamówień publicznych wolno udzielić zamówienia wyłącznie wtedy gdy jest ono planowane, czy także przy zakupach niezaplanowanych? Jak liczyć w takim przypadku wartość wszystkich części zamówień tego samego rodzaju?

Artykuł 6a ustawy Pzp wskazuje, że w przypadku zamówień udzielanych w częściach do udzielenia zamówienia na daną część zamawiający może stosować przepisy właściwe dla jej wartości, jeżeli:

  • jej wartość jest mniejsza niż wyrażona w złotych równowartość kwoty 80.000 euro dla dostaw lub usług oraz
  • 1.000.000 euro dla robót budowlanych, pod warunkiem że łączna wartość tych części wynosi nie więcej niż 20% wartości zamówienia.

Z punktu widzenia przepisów ustawy Pzp zamówienie nieplanowane (nieujęte w opracowywanym na początku roku planie postępowań) jest traktowane tak samo jak zamówienie planowane. Z tego powodu nie ma żadnych przeszkód, aby art. 6a ustawy Pzp zastosować do zamówienia, którego udzielenie nie było wcześniej przewidywane.

Zamówienie planowane i nieplanowane są odrębnym zamówieniami. Ich wartości szacunkowe nie podlegają sumowaniu. Urząd Zamówień Publicznych wskazuje, że: „Dla ustalenia, iż w danym przypadku mamy do czynienia z jednym zamówieniem, istotne są okoliczności istniejące w chwili wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Zamawiający przystępując zatem do szacowania wartości zamówienia powinien ustalić z należytą starannością planowaną liczbę usług, dostaw, czy też robót budowlanych tego samego rodzaju, które zamierza nabyć i oszacować ich łączną wartość, niezależnie od tego czy zamierza je nabyć jednorazowo w ramach jednego postępowania, czy też sukcesywnie w ramach odrębnych postępowań. Jeżeli potrzeba udzielenia określonego zamówienia ujawni się dopiero po udzieleniu innego zamówienia podobnego przedmiotowo i funkcjonalnie, to w tym przypadku nie mamy do czynienia z nieuprawnionym dzieleniem zamówienia z uwagi na fakt, iż brak jest tożsamości czasowej takich zamówień” (opinia „Szacowanie wartości i udzielanie zamówień, w tym zamówień objętych projektem współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej”).

Z przytoczonej opinii wynika, że w przypadku konieczności ogłoszenia zamówienia nieplanowanego jego wartość szacunkowa powinna być ustalona bez powiązania z wartością zamówienia planowanego. Oznacza to, że przywołaną w art. 6a „łączną wartość (…) części” należy odnosić do wartości szacunkowej zamówienia nieplanowanego.

Krzysztof Hodt – praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych, aktualnie specjalista w wydziale zamówień publicznych jednej z największych instytucji zamawiających w Polsce, ekspert Portalu Zamówienia Publiczne www.portalzp.pl

Exit mobile version