Przejdź do treści

Jak zakończyć umowę o pracę na zastępstwo?

Kary cielesne a prawo rodzinne

Wszyscy wiemy, że w trudnych dla pracodawców czasach niewielu z nich decyduje się na zatrudnianie pracowników na umowę o pracę. Jeśli już jednak dochodzi, to bardzo często decydują się oni na podpisanie z pracownikiem umowy o pracę na zastępstwo. Dzieje się tak w sytuacjach, w których bezterminowo zatrudniany pracownik ląduje na urlopie, a pracodawca chce go zastąpić zatrudniając zastępcę również na umowę o pracę. Zaletą, z punktu widzenia pracodawcy, takiej umowy jest to, że jest ona umową terminową, kończy się w określonym terminie, można zakończyć ją wcześniej, a dodatkowo zwalnia ona pracodawcę z obowiązku przedłużania jej w sytuacji, w której zastępczyni, która ją podpisała zajdzie w ciążę.

Dziś chcieliśmy jednak powiedzieć Wam kilka rzeczy na temat tego jak rozwiązać umowę o pracę na zastępstwo. Umowę tę zgodnie z tym czego się spodziewasz przedterminowo rozwiązać można na trzy sposoby: za porozumieniem stron, za wypowiedzeniem pracodawcy, a także za wypowiedzeniem pracownika.

Wzór wypowiedzenia umowy o pracę na zestępstwo

Jeśli chcesz przygotować wypowiedzenie umowy o prace na zastępstwo, to nie musisz spodziewać się trudnego wyzwania. Wypowiedzenie takie jest bardzo proste i zrozumiałe, poniżej znajdziesz jego wzór na obrazku, natomiast tutaj możesz go za darmo pobrać.

Kiedy nie można wypowiedzieć pracownikowi umowy na zastępstwo?

Każda umowa o pracę ma to do siebie, że nie można wypowiedzieć jej w przypadku, w którym zwolnić chce się osobę będąca na zwolnieniu L4, także jeśli myślisz o zwolnieniu chorego, to będziesz musiał wstrzymać się aż do momentu, w którym wróci do pracy. I tu mamy jednak stany wyjątkowe, bowiem nie wolno wypowieadać umowy o pracę na zastępstwo tym pracownikom, którzy są chronieni, czyli na przykład kobietom w ciąży czy na macierzyńskim.

Exit mobile version