Przejdź do treści

Jak rozwiązać spory między rodzicami po rozwodzie?

Jak rozwiązać spory między rodzicami po rozwodzie?

Rozwód to ciężki temat i rzadko kiedy zdarza się, by przebiegał on gładko i bez problemów. Zdecydowanie ciężej jest, gdy byli małżonkowie toczą między sobą wojnę, która tylko podgrzewa nieprzyjemną atmosferę. Niestety jeszcze gorzej jest, gdy w takiej rodzinie są jeszcze dzieci – wówczas pojawia się walka o opiekę, alimenty czy widzenia. Jak sobie poradzić z tą sytuacją? W jaki sposób rozwiązywać spory między rodzicami?

Jak przebiega rozwód?

Uzyskanie rozwodu jest możliwe wówczas, gdy sąd orzeknie, że doszło do całkowitego i bezpowrotnego rozpadu życia małżeńskiego. Taki proces może przebiegać na dwa sposoby – szybszy i prostszy, czyli bez orzekania o winie i przy współpracy obu małżonków, albo dłuższy, bardziej skomplikowany i mniej przyjemny, czyli z orzekaniem o winie. Niestety w tym drugim przypadku najczęściej przyczyną są różnego rodzaju konflikty małżeńskie.

Na podstawie przedstawionych dowodów, orzekając o rozpadzie małżeństwa, sąd dodatkowo określa czyja to wina, a także ustala władzę rodzicielską, kontakty z dziećmi, alimenty oraz takie kwestie jak sposób korzystania z mieszkania i podziale majątku wspólnego. Wszystko to razem może wywołać niemały konflikt, ponieważ każdy z małżonków będzie chciał wywalczyć jak najwięcej dla siebie, pogrążając drugą osobę.

Jak rozwiązać spory między małżonkami o wykonywanie władzy rodzicielskiej?

Gdy w małżeństwie pojawiło się dziecko albo większa liczba dzieci, w przypadku rozwodu konieczne jest ustalenie władzy rodzicielskiej w momencie, gdy nie uzyskały one wieku 18 lat. Co do zasady prawo to przysługuje obojgu rodzicom, choć w praktyce zdecydowanie częściej otrzymują je kobiety. Gdy oboje rodziców chce walczyć o dziecko, pojawia się poważny konflikt, w którym najbardziej poszkodowane są rzecz jasna dzieci. W takich przypadkach adwokat rodzinny prowadzi negocjacje w sprawie wykonywania władzy rodzicielskiej, co pozwoli nieco ostudzić emocje i ustalić najlepsze rozwiązanie. Co ważne rolą sądu opiekuńczego jest uwzględnienie w pierwszej kolejności dobra dziecka, a nie zachcianek rodziców.

Co się stanie, gdy rodzice nie mogą się porozumieć?

W skrajnych przypadkach, gdy negocjacje nie przebiegają najlepiej, a rodzice nie potrafią się dogadać, dodatkowo wszczynają kolejne kłótnie, sąd może podjąć dwie decyzje. Po pierwsze samodzielnie ustalić komu przysługuje opieka albo pozbawić władzy rodzicielskiej oboje byłych małżonków. Dzieje się tak w trzech przypadkach: gdy pojawia się trwała przeszkoda to wykonywania opieki, gdy jeden z rodziców nadużywa władzy rodzicielskiej lub gdy oboje rodziców rażąco zaniedbują obowiązki rodzicielskie.

Jak ustala się kontakt z dzieckiem?

Przekazanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców oznacza ograniczenie tej władzy wobec drugiego, ale przy jednoczesnym zastosowaniu prawa do kontaktu. To także może być przyczyną konfliktu, zwłaszcza gdy jeden z rodziców chce ograniczyć ten kontakt do minimum albo go utrudniać, a drugie pragnie go utrzymać. Najczęściej sposób kontaktu ustalają wspólnie rodzice, jeżeli jednak nie potrafią się dogadać, zrobi to za nich sąd. Ustali on sposób kontaktu oraz jego zakres, między innymi częstotliwość spotkań i miejsce. W niektórych przypadkach może on ograniczyć widzenie lub wręcz je zakazać, jeżeli uzna, że może to zagrażać dziecku.

Konflikty rodziców a dobro dziecka

Rozwód rodziców nigdy nie należy do przyjemnych sytuacji, niestety najbardziej cierpią na tym dzieci. Mama i tata, których kochają po równo, toczą między sobą wojnę wyszarpując ich spomiędzy rąk. To niestety negatywnie wpływa na ich psychikę i może być przyczyną traumy. Dlatego tak ważne jest, by dla dobra dziecka zminimalizować toksyczną atmosferę i po prostu zacząć ze sobą rozmawiać. Tu nie chodzi o wojnę i to, kto zbierze więcej, a o żywą i czującą istotę.

Exit mobile version