Przejdź do treści

Czynny żal w Urzędzie Skarbowym

Doskonale rozumiemy, że każdemu z nas może zdarzyć się w sytuacje, kiedy z głowy wymknie się nam wykonanie czynności takiej jak złożenie zeznania podatkowego. Często zdarza się też, że zapominamy o zapłacie podatku. Musisz wiedzieć, że takie uchybienia mogą stanowić dla Urzędu Skarbowego łakomy kąsek, aby siąść na Tobie, wyssać z Ciebie krew i zasypać Cię nienormalnymi karami. Dlatego też zamiast panikować i pisać czarne scenariusze musisz wziąć się w garść i zrób wszystko co możesz, aby uniknąć jakiejkolwiek kary. A uwierz, że jest jeden pomysł na to, jak możesz jej uniknąć. Nazywa się on czynnym żalem składanym w Urzędzie Skarbowym.

UWAGA!

POTRZEBUJESZ PORADY W ZAKRESIE CZYNNEGO ŻALU? KLIKNIJ TUTAJ: POPROŚ O WYCENĘ PORADY PRAWNEJ!

Czym jest czynny żal?

Zanim zaczniemy rozwodzić się nad tym jak napisać taki żal do Urzędu Skarbowego chcemy w prosty o siłownikowy sposób wyjaśnić Ci czym on jest. Otóż za czynny żal uznaje się dobrowolnemu zaniechaniu lub zapobieżeniu skutekowi popełnionego przestępstwa. Króko mówiąc czynny żal to doprowolne przyznanie się do winy, zaprzestanie popełniania przestępstwa i zgłoszenie chęci do uregulowania wszelkich spraw mających na celu wyrównanie rachunku, w tym wypadku z Urzędem Skarbowym.

Jak napisać i jak uzasadnić czynny żal w US?

Jeśli zapomniałeś wypełnić PITy lub wymknęła Ci z głowy kwestia związana z płatnością  podatku, to przygotuj specjalne pismo, które wyślesz do urzędu. Z reguły czynny żal składany powinien być w formie pisemnej. W piśmie tym powinieneś przyznać się, że omyłkowo zapomniałeś o wykonaniu danego zadania, powinieneś zaznaczyć, że jesteś uczciwy, dokładnie przedstawić informacje o tym, czego nie zrobiłeś (nie zapłaciłem 100zł podatku, nie złożyłem zeznania itp.) dodatkowo wymienić możesz okoliczności, które sprawiły, że dopuściłeś się tego czynu.

Dodatkowo do takiego pisma załączony powinien być dokument, który naprawia Twój błąd, czyli albo kserokopia zeznania podatkowego albo dowód opłaty podatku.

Czynny żal w Urzędzie Skarbowym w przypadku zapomnienia złożenia zeznania podatkowego może uchronić Cię od wszelkich konsekwencji Twojego gapiostwa. Jeśli jednak zapomniałeś zapłacić podatku, to czynny żal uchronić może Cię od odpowiedzilaności karnej skarbowej, jednak nie unikniesz dzięki niemu opłacenia podatku wraz z należnymi odsetkami, które obliczyć i uregulować musisz samodzielnie, bez pomocy US.

Pamiętaj na koniec o jednej rzeczy: aby czynny żal był skuteczny musisz zgłosić się do US zanim to on zgłosi się do Ciebie, wówczas nic nie da Ci już przygotowanie takiego pisma, choćbyś nie wiem jak żałował.

Czynny żal – wzór pisma

Pewnie bardzo ucieszy Cię to, że na końcu naszego artykułu zamieszczamy wzór pisma, jakim jest czynny żal. Mamy nadzieję, że posiłkując się nim uda Ci się wytłumaczyć z błędu i uniknąć poważniejszych kar, z jakimi spotkać można się w polskich Urzędach. Zachęcamy Cię zarówno do pobrania wzoru czynnego żalu w PDFie jak i do poglądowego zapoznania się z grafiką takiego pisma.




Czynny żal - wzór pisma