Przejdź do treści

Kodeks postępowania karnego

Prawo wyznaniowe

Na rynku są dostępne książki bez których ciężko jest się nam obejść. Pozycje te zmieniają się wraz z wiekiem, upływem lat czy warunkami. Z racji pełnionego zawodu niektóre pozycje powinny być więc obowiązkowe, by należycie wywiązywać się ze swoich obowiązków. Sytuacja ta dotyczy także studentów, którzy przed podjęciem pracy muszą nabyć dużo wiedzy teoretycznej – z reguły większość kierunków mogłaby sobie odpuścić część materiału, który i tak nie przyda się w życiu codziennym.

Są kierunki, w których wiedza teoretyczna ma olbrzymią wartość i znaczenie. Jednym z nich jest prawo i administracja. Znajomość prawa – w najróżniejszej wersji – może otworzyć nam drzwi do kariery – jeśli dalej mamy wysokie ambicje. Pierwszorzędną pozycją z jaką powinien zaznajomić się każdy młody student prawa to Kodeks Karny. Rozglądając się za dogodną pozycją zakupiłem „Kodeks postępowania karnego” wydawnictwa C.H. Beck. Z pewnością wydawnictwo to jest znane wśród studentów prawa – cechuje się dobrym i prostym pismem, który praktycznie każdy jest w stanie zrozumieć. Jest to już kolejne wydanie kodeksu postępowania karnego. Książka zawiera wszystkie istotne zmiany, które zostały obarczone dość nietypowym, ale trzeba przyznać, że niezłym komentarzem. Znajdziemy tam także zmiany w niektórych ustawach.

Warto przyznać, że książkę tę cechuje duży walor praktyczny – wiedza zawarta w książce z pewnością przyda nam się nie tylko w szkole, ale i w życiu. Znajdziemy w niej także najistotniejsze orzeczenia Sądu Najwyższego. Dzięki tej wiedzy, każdy z nas może się łatwo i szybko zapoznać z praktyką i stanowiskiem najwyższej instancji sądowej w Polsce. Adepci prawa będą mogli zastosować poszczególne przepisy z największą świadomością ich znaczenia. Zmiany w kolejnym już wydaniu dotyczą przede wszystkim funkcjonowania sądów z praktycznego punktu widzenia. Postępowanie w sprawach karnych ze stosunków międzynarodowych także odcisnęło piętno na autorach, którzy postanowili zamieścić to w książce. Najistotniejszą zmiana wydają się być przepisy dotyczące wykonania orzeczeń o karach i środkach karnych o charakterze majątkowym w Unii Europejskiej.

Wydawnictwo C.H. Beck nie zapomniało także o mniej istotnych zmianach – np. takich, które dotyczą wprowadzenia obowiązku usprawiedliwienia nieobecności podczas czynności procesowej (zaświadczenie musi być udzielone przez lekarza sądowego). Warto pamiętać, że jest to już 28 wydanie tej książki, a to podyktowane jest ogromną wiedzą i zaangażowaniem jej autorów.