Przejdź do treści

KODEKS KARNY 2015

Kodeks Karny 2015 | Recenzja i ocena

Z pewnością każdy z nas chciałby się odznaczać stosowną i dobrą wiedzą. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Wystarczy jednak poświęcić chwilę czasu by być na bieżąco z danym materiałem. Przykładem może być w naszym kraju – w innych tak samo – zmieniające się prawo. Ciągłe uaktualnienia są z pewnością solą w oku nie jednego Kowalskiego.

Tymczasem książek i informacji ci u nas dostatek. Niezbyt czytelne i jasne sformułowania czynią te książki bardziej niedostępne, przynajmniej z pozycji przeciętnego obywatela. Na brak wiedzy w dziedzinie prawnej nie mogą sobie pozwolić przede wszystkim prawnicy. Z reguły ich wiedza jest uzupełniana prze cały okres trwania ich zawodu – zmiany w naszym kraju są wprowadzane bardzo często. Wymaga to więc sporego samozaparcia by po raz kolejny studiować książki oferujących dla nie jednego z nas zwyczajny bełkot. Nie inaczej jest z kodeksem karnym, który musi być uaktualniany z każdym nowym rokiem.

Lista zmian jest czasami tak duża, że pospolitemu Kowalskiemu nie chciało by się z nią zaznajomić. W tym aspekcie prawnicy muszą być ustawieni do pionu, choć teoretycznie kodeks karny powinien znać każdy z nas – a przynajmniej mieć go w domu. Czym jednak jest kodeks karny? W gruncie rzeczy jest to zbiór przepisów regulujących odpowiedzialność karną obywateli danego państwa. Sprawa przewijająca się przez cały kodek karny to z reguły kary za przestępstwo – wyznaczona odpowiedzialność za dany czyn.

W opisywanej pozycji znajdziemy także zasady wymiaru kary, co może być czynnikiem wpływającym za złagodzenie kary lub jej zwiększenie. Możemy znaleźć w nim informacje dotyczące sprawdzenia winnego, np. jeżeli chodzi o warunkowe zawieszenie kary. Kodeks karny jest więc niezwykle życiową pozycją, którą każdy z nas – bez wyjątku – powinien posiadać w swoim domu. Znajdziemy w nim także formy stadialne przestępstwa, formy zjawiskowe przestępstwa oraz formy sprawcze przestępstwa. Jeżeli chcemy być na bieżąco z zasadami panującymi w danym kraju – w tym wypadku mam na myśli Polskę – to warto zaznajomić się z tą pozycją. Pozwoli nam uniknąć nie tylko wielu nieprzyjemności, ale także oszczędzi pieniędzy, które musielibyśmy spożytkować na prawnika – porady kosztują.

Książka więc jest relatywnie małym kosztem, porównując ją nie tyle co do porady prawnej online, a wiedzy, która została w niej zawarta. Jeżeli dodatkowo jesteś adeptem szkoły prawniczej to twoim obowiązkiem jest mieć tą pozycję nie tylko w domu na półce, ale przede wszystkim w głowie.

Exit mobile version