Przejdź do treści

Historia doktryn politycznych i prawnych

Przestępczość i polityka karna w Polsce

Większość z nas lubi poszerzać wiedzę na dany temat, a szczególnie jeśli ta wiedz dotyczy jakiegoś przyjemnego i interesującego dla nas tematu. Nie ma więc wątpliwości, że książki nadają się do tego celu znakomicie – chociaż młodzież w dzisiejszych czasach preferuje bardziej obraz wizualny. Książki posiadają jednak niebywały sposób dostarczania nam wiedzy, oddziałując nie jako na wyobraźnię odbiorcy.

Zdobywanie w ten sposób informacji może więc być niezwykle pouczającą lekcją. Studenci kierunków prawa i administracji nie mają więc lekko. Wielkość materiału z jakim ma do czynienia może przyprawić o przysłowiowy zawrót głowy. Większość to ciężkie regułki, które wypadało by znać. Czasami jednak warto się nieco zrelaksować, nie tracąc przy tym tematu swojego roku. Dobrym przykładem może posłużyć książka pt. „Historia doktryn politycznych i prawnych”. W zasadzie większość zainteresowanych lub zaznajomionych z tematem z pewnością zdaje sobie sprawę, że jest to już kolejne wydanie – w tym wypadku siódme – tego podręcznika. Czego możemy oczekiwać od nowego wydania? W głównej mierze znakomitej wiedzy, która została przedstawiona w kształcie systematycznego wykładu przedmiotu. Zawiera informacje dotyczące grecko-rzymskiej starożytności, jednak nie są jej obce nawet problemy dzisiejszego świata np. z punktu widzenia Unii Europejskiej.

Książka doskonale nadaje się na dokształcenie swojej wiedzy lub uzupełnienie jej wieloma istotnymi informacjami, których na próżno szukać w tolerowanych przez uczelnie podręcznikach. Ponadto język autora jest wyraźnie prostszy od tego, który używa się na uczelniach. Autor książki zastanawia się także nad jednością narodów europejskich, których konotacje doktrynalne sięgają starożytnej Hellady. Stara się także określić dlaczego Unia Europejska jest dziś tak ukształtowana, a nie inaczej i co miało na to główny wpływ. Interesujące kwestie takie jak zasady pokojowego rozwoju, poszanowanie praw człowieka czy możliwości dokonania przekształceń całego kontynentu zostały naprawdę solidnie i obszernie wytłumaczone.

Profesor zwyczajny Andrzej Sylwestrzak – autor tej książki – nawiązał też do Europejskich szkół, które owocują rasizmem i nietolerancją – skłania się więc ku pytaniom dlaczego tak się dzieje. Według samego autora książka ta została napisana dla osób interesujących się szeroko pojętą wiedzą na temat historii filozofii państwa i prawa. W rezultacie otrzymaliśmy spory kawałek wiedzy, który przyda się nie jednemu z nas. Z pewnością jednym z bolesnych minusów jest użycie miękkiej okładki, jednak ostatecznie można to jakoś przeboleć.

Exit mobile version