Przejdź do treści

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika

Kary cielesne a prawo rodzinne

Chyba każdy z nas miał w przeszłości okazję do tego, aby wykonywać pracę, która nie dawała mu pełnej satysfakcji. Jeśli Tobie się to nie zdarzyło, to być może byłeś kiedyś zatrudniony na umowę o pracę, a z jakiegoś powodu chciałeś ją rozwiązać. Mógł to być kaprys, a być może lepsza oferta. Jeśli właśnie teraz znajduje się na takim etapie to wcale nie dziwi nas fakt, że szukasz szczegółowych informacji na temat wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika bez podania przyczyny. Przygotowaliśmy ten wpis, aby dokładnie przygotować Cię do tego w jaki sposób rozwiązać możesz swoją obecną umowę z pracodawcą. Wiedz również, że na końcu naszego wpisu odnajdziesz darmowy wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika, mamy nadzieję, że będzie on dla Ciebie przydatny.

Jak zacząć pisać wypowiedzenie umowy o pracę?

Jeśli podjąłeś już ostateczną decyzję i chcesz zrezygnować ze swojej obecnej umowy o pracę, to nie musisz niczego się bać. Sam proces rozwiązywania umowy o pracę jest bardzo prosty i wymaga od Ciebie jedynie przygotowania jednego prostego pisma, które wręczyć będziesz musiał swojemu przełożonemu lub też kadrowej.

Z pewnością wiesz jaką formę ma każde oficjalne pismo. W prawym górnym rogu takiego dokumentu zamieścić musisz datę, a także miejscowość, w której przygotowałeś wypowiedzenie. Poniżej, bardziej po lewej stronie zamieścić musisz swoje dane takie jak: imię, nazwisko i adres. Po minimalnej przekątnej wpisać powinieneś z kolei dane osoby, do której kierowane jest Twoje wypowiedzenie umowy, czyli najprościej rzecz ujmując chodzi tu o dane właściciela firmy lub też dane samej firmy. Samo wypowiedzenie powinno być ładne zatytułowane “Wypowiedzenie umowy o pracę”.

W dalszej części wypowiedzenia zawrzeć musisz podstawowe informacje na temat umowy: jej numeru, daty zawarcie, informacji odnośnie tego co ona poświadczała. Należy tu również wymienić strony, które ją podpisały. No i co ważne, na początku komunikatu pamiętać trzeba o zawarciu informacji o tym, że umowę się wypowiada. Należy zrobić to w kulturalny i formalny sposób. Musisz pamiętać, że załatwiasz sprawę formalną i nawet jeśli ze swoim pracodawcą byłeś w bardzo złych relacjach, to przy takim dokumencie musisz pamiętać o tym, aby zachować należyty szacunek.

Wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika

Prawda, że to nic trudnego? Do przygotowania takiej umowy nie jest potrzebny Ci adwokat zabrze. Z pewnością sam z tym sobie poradzisz, na wszelki wypadek przedstawiamy Ci jednak Wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika.
Czy wypowiedzenie umowy o pracę trzeba uzasadniać?

Wielu z nas zastanawia się nad tym czy w wypowiedzeniu umowy o pracę powinno zamieszczać się jakiekolwiek powody motywujące nas do podjęcia takich działań, tak przynajmniej wnioskujemy po jednym artykule na męskim blogu ojca. Chcemy Cię uspokoić. Polska to w miarę normalny kraj, w którym nikt nie jest niczyim niewolnikiem. Podpisując umowę o pracę masz pełne prawo do tego, aby w przyszłości ją wypowiedzieć pamiętając rzecz jasna o szczegółach i warunkach zawartych w umowie.

Co zrobić przed wypowiedzeniem umowy?

Zdecydowanie radzimy Ci, abyś przed wypowiedzeniem umowy o pracę porozmawiał ze swoim pracodawcą. Pamiętaj, że informacja o tym, iż umowa o pracy została wypowiedzenia przez Ciebie zawsze będzie zawarta w historii Twojego zatrudnienia. Być może warto pomówić ze swoim pracodawcą o tym, aby wypowiedzieć umowę za porozumieniem stron, chociażby po to, aby po zakończeniu współpracy mieć szansę na otrzymanie zasiłku dla bezrobotnych.

Artykuł przygotowany przy współpracy z https://adwokat-kaliszewski.pl/

Exit mobile version