Rzadko przedsiębiorcy decydują się na zakup samochodu za gotówkę. Częściej są zainteresowani zewnętrznymi sposobami sfinansowania „czterech kółek”. Pod tym względem mają do wyboru kilka opcji takich jak kredyty i pożyczki bankowe, długoterminowy wynajem czy leasing.
Leasing to najczęściej wybierana forma finansowania zakupu nowych samochodów. Zdecydowanie pod względem popularności wyprzedza oferty kredytów i pożyczek bankowych. Nie mówiąc już o długoterminowym wynajmie samochodów, który w Polsce jest dopiero rynkiem raczkującym. Co tak naprawdę decyduje o tak dużej popularności leasingu? Oto kilka najważniejszych rzeczy, które firmy biorą pod uwagę.
Obniżenie płaconego podatku
To chyba najważniejszy powód dla jakiego przedsiębiorcy decydują się o wzięciu samochodu w leasing. W zależności od tego jaką wybierze on formę leasingu (operacyjny czy finansowy) w różny sposób wpływa to na rozliczanie podatku. W przypadku leasingu operacyjnego cała wartość czynszu leasingowego netto jest wliczana do kosztów uzyskania przychodu. Obniża się przez co zarówno dochód jak i płacony podatek. Natomiast w przypadku leasingu finansowego można samodzielnie amortyzować samochód.
Leasing na start
Początkujące podmioty gospodarcze mają duże problemy z uzyskaniem jakiekolwiek dofinansowania zewnętrznego. Nie mają zazwyczaj odpowiednich obrotów, ani też historii działalności by starać się o kredyt czy pożyczkę w banku. W takich wypadkach jedyną dla nich opcją jest leasing. W firmach leasingowej takiej jak: : http://www.rl.com.pl/dla-firmy/samochod-w-leasing łatwiej uzyskać dofinansowanie auta, gdyż mają swoje własne kryteria analizy klientów.
Korzystniejszy dla bilansu
Dzięki temu, że przez cały okres umowy leasingowej auto jest własnością leasingodawcy nie jest zaliczane do środków trwałych firmy. Nie powiększa więc majątku przedsiębiorstwa, dzięki temu przedsiębiorstwo wykazuje większy zysk. Czynsz leasingowy nie jest de facto zobowiązaniem, ale kosztem. Nie powiększa więc zadłużenia przez co firma lepiej prezentuje się dla swoich partnerów biznesowych. Tak korzystnego obrazu bilansu nie da się uzyskać przy wyborze kredytu bankowego czy pożyczki.
Nie wymaga mrożenia środków własnych
Zakup auta to spory wydatek, więc nie zawsze firmie opłaca się go kupować za gotówkę. W przypadku młodych podmiotów rynkowych jest to wręcz niemożliwe. Właśnie dlatego leasing jest korzystnym rozwiązaniem, gdyż pozwala na ponoszenie jednorazowo mniejszych wydatków. Zazwyczaj też raty leasingu są stałe przez cały okres trwania umowy, czego zazwyczaj nie ma w przypadku kredytów bankowych.
Nie wymaga zakupu auta
Samochód firmowy wcale nie musi przejść na własność przedsiębiorstwa. W wielu wypadkach zostaje on własnością leasingodawcy nawet po zakończeniu umowy. Natomiast przedsiębiorca bierze kolejny na takich samych warunkach. To rozwiązanie nie wchodzi w grę przy wyborze innych metod finansowania, a jest bardzo korzystne. Wielu firmom nie opłaca się dodawać do środków trwałych zużytego auta. Mogą za to wybrać sobie nowszy model i dalej bez przeszkód używać jak własne, bez obciążania bilansu.