Przejdź do treści

Porady prawne – kto może ich udzielać?

Porady prawne – kto może ich udzielać?

Poszukując porad prawnych możemy natknąć się na liczne ogłoszenia, oferowane przez przeróżne osoby czasem niebędące profesjonalnymi prawnikami. W zależności od doświadczenia i uprawnień danej osoby, kwoty wahają się od bardzo niskich, po całkiem wygórowane.

Przepisy polskiego prawa nie wskazują regulacji, kto jest uprawniony do udzielania porady prawnej oraz na jakich warunkach. Określa natomiast regulacje związane z działaniem prawniczych i pokrewnych zawodów zaufania publicznego. Jasno zapisano uprawnienia adwokatów, radców prawnych, notariuszy, rzeczników patentowych i doradców podatkowych. Warto więc wziąć to pod uwagę podczas wyboru osoby, która ma nam doradzać w kwestii prawnej. Nie zawsze najtańsza oferta może okazać się najlepsza.

Kto może udzielać porad prawnych?

Doradcą prawnym może zostać osoba, która ukończyła odpowiednie studia prawnicze, bez względu na to, czy posiada aplikację radcy prawnego czy też adwokata, czy nie. Doradca prawny może udzielać porad prawnych, gdyż swoją działalność opiera o ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Dzięki temu, udzielaniem porad prawnych mogą zajmować się nie tylko prawnicy, lecz również inne osoby niewykonujące zawodów zaufania publicznego, ale posiadające studia prawnicze.

Posiadając wyższe wykształcenie prawnicze, można założyć swoją własną działalność gospodarczą i zajmować się udzielaniem porad prawnych. Osoby takie nie mogą jednak reprezentować swoich klientów przed sądami, w zamian jednak mogą się reklamować. Klient nie posiada także żadnej ochrony, bowiem doradca prawny nie jest objęty opieką samorządu prawniczego, nie mam obowiązku ubezpieczania się.

Jak znaleźć dobrego radcę prawnego?

Radcowie prawni prowadzą swoje kancelarie na terenie całego kraju. Oferty pomocy prawnej można znaleźć w internecie, uzyskać przez polecenie usług kancelarii osoby, która z tego rodzaju pomocy korzystała, bądź na tablicach informacyjnych zamieszczanych na budynkach. Dobra rekomendacja znajomego lub członka rodziny jest bardzo cenna, dzięki temu mamy pewność, że dana osoba lub kancelaria udzieli nam fachowej pomocy.

Na stronach internetowych Okręgowych Izb Radców Prawnych również możemy odszukać spis fachowców, niemniej jednak nic więcej się o nich nie dowiemy. Należy więc pamiętać, że wybór radcy prawnego tylko ze względu na niewielką odległość kancelarii od miejsca zamieszkania, może nie być dobrym rozwiązaniem. Podobnie jeśli chodzi o wybór specjalisty, biorąc pod uwagę jedynie kryterium cenowe. Nie zawsze najtańsza usługa, oznacza najlepszą. Warto samodzielnie sprawdzać czy dana kancelaria udzieli nam pomocy w takim zakresie, jakiego oczekujemy.

Poszukując kompleksowych usług radcy prawnego warto zapoznać się z ofertą LEGAL.F KANCELARIA Paulina Fiejdasz Radca Prawny.

Exit mobile version