Przejdź do treści

Odpowiedzialność karna za naruszenie kwarantanny

Odpowiedzialność karna za naruszenie kwarantanny

Dlaczego kwarantanna jest tak ważna?

Kwarantanna nie ma na celu zatrzymania epidemii – jest to niemożliwe. Jest natomiast wdrażana w celu nieprzekroczenia takiej ilości zachorowań na COVID-19, które by przerosły możliwości służby zdrowia. Jednym słowem jest dążeniem do tego, aby liczba łóżek i respiratorów wystarczyła na przyjęcie wszystkich chorych, którzy tego potrzebują. Im mniejsze potencjalne zagrożenie zarażeniem wirusem SARS-COV-2, tym większa szansa, że nie stanie się u nas to, co we Włoszech czy Hiszpanii.

Izolacja a kwarantanna

Czym jest izolacja?

Izolacja oznacza bycie w odosobnieniu osoby lub grupy osób, chorych na chorobę zakaźną bądź podejrzewanych o to. Cel to uniemożliwienie przeniesienia wirusa na innych, zdrowych ludzi. Izolacja jest całkowita, co znaczy, że osoba która jest jej poddana nie może mieć kontaktu z zewnętrznym światem. Najczęściej izolacja odbywa się w szpitalnej izolatce. Kontakt z osobą poddaną izolacji może mieć tylko personel szpitala.

Czym jest kwarantanna?

Cel kwarantanny to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie na przykład koronawirusem, w celu zapobieżenia szerzeniu się choroby zakaźnej.  Kwarantanną to ograniczenie opuszczania miejsca pobytu i powstrzymywanie się od bezpośredniego kontaktu z innymi osobami.

Kara za nieprzestrzeganie przymusowej kwarantanny

Przerwanie kwarantanny to rodzaj wykroczenia zagrożonego grzywną do 30 tys zł. Czasami nieodpowiednie zachowanie osoby na kwarantannie i złamanie jej warunków, może podlegać również ograniczeniu wolności albo pozbawienia wolności do roku. Z kolei art. 165 §1 kk, mówi o tym, że kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej, podlega karze pozbawienia wolności od pół roku do 8 lat.

Nowe zasady kwarantanny społecznej

Od 1.04.2020 r. rząd polski wprowadził szereg ograniczeń, które będą wstępnie obowiązywać przez 5 tygodni.  Za złamanie tych zasad będzie groziła kara grzywny od 5 tys. do 30 tys. zł, a nawet ograniczenie wolności.

Według nowych wytycznych dzieci i młodzież do 18. roku nie mogą wychodzić z domu bez opieki dorosłej osoby. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem konieczności dojazdu do pracy, wolontariatu na rzecz walki z Covid-19 oraz załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (zakupy, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi, wyprowadzenia psa).

Obowiązuje również zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych (parki, promenady, bulwary, ogrody botaniczne i jordanowskie). Również korzystanie z rowerów miejskich zostało mocno ograniczone. Podczas przemieszczania się pieszego, należy zachować co najmniej 2 metry odległości od innych ludzi. Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia) oraz osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami.

Jeśli naruszyłeś zasady kwarantanny i grozi Ci z tego tytułu odpowiedzialność karna bądź jesteś ofiarą celowego zarażenia koronawirusem przez inną osobę, na pomoc może przyjść kancelaria adwokacka zajmująca się pomocą prawną związaną z aktualną epidemią koronawirusa.

Exit mobile version