Przejdź do treści

Co należy wiedzieć przed rozprawą rozwodową?

Co należy wiedzieć przed rozprawą rozwodową?

Rozprawa rozwodowa to trudne przeżycie, często emocje biorą górę. Dlatego też warto wiedzieć jak się do niej przygotować.

Sprawa rozwodowa i emocje z nią związane

Sprawa rozwodowa zawsze jest emocjonującym przeżyciem. Rozstanie to kompletna zmiana w życiu prywatnym, niejednokrotnie wiąże się ono ze stresem, sporami, walką o dzieci. Sala sądowa jest jednakże miejscem, w którym nie wolno nam się dać ponieść emocjom. Najważniejsze jest, aby nie pozwolić się sprowokować do kłótni, ostrej wymiany zdań. Nie tylko może to wpłynąć na przebieg rozprawy (porywczość lub wulgarność nie stanowią cech, które przemawiają na naszą korzyść gdy staramy się na przykład o opiekę nad dziećmi), ale również – skutkować może to ukaraniem. Sąd może nas upomnieć, wydalić z sali rozpraw lub nawet nałożyć na nas karę porządkową – do 3000 zł lub nawet karę pozbawienia wolności – do 14 dni.

Dokumenty, które powinniśmy zabrać do sądu

Na rozprawę rozwodową musimy zabrać ze sobą dowód osobisty celem potwierdzenia tożsamości, pozew i odpowiedź na pozew, a także korespondencję otrzymaną z sądu lub od drugiej strony. Nasz pełnomocnik powinien mieć akta sprawy przy sobie. Warto też zabrać do sądu dowody, które nie były w naszym posiadaniu przed pierwszą rozprawą.

Zachowanie w sądzie

Duże znaczenie ma to w jaki sposób zwracamy się do sądu. Powinniśmy zawsze używać zwrotu grzecznościowego “Wysoki Sądzie”. Niezależnie od tego kto zada nam pytanie – sąd, druga strona czy pełnomocnik, odpowiedź kierować będziemy do sądu. Odpowiadając zawsze powinniśmy wstać. Warto wiedzieć kto w sprawie jest powodem a kto pozwanym – sąd będzie się do nas zwracał tymi słowami.

Istotne jest także to jak prezentujemy się na sali sądowej. Powinniśmy zadbać o schludny, czysty wygląd. Do sądu ubieramy się raczej elegancko – duże dekolty, krótkie spodenki nie będą mile widziane.

Pytania, które mogą paść podczas rozprawy

Podczas rozprawy sąd będzie pytać o różne kwestie – o samo małżeństwo i jak się w nim układało a także o przyczyny rozwodu. Do rozwiązania związku małżeńskiego potrzebne jest ustalenie tego czy rozkład pożycia jest trwały i zupełny. Cała seria pytań może dotyczyć dzieci – naszych z nimi relacji, możliwości zapewnienia im opieki po rozwodzie. Pytania zależą też od tego czy orzekamy o winie czy nie. Jeśli wybieramy tę pierwszą opcję, sąd będzie zadawać bardziej szczegółowe pytania. Poruszy trudne wątki, takie jak nałogi czy przemoc domowa, tak aby przekonać się kto odpowiedzialny jest za rozpad związku.

Odpowiadając na pytania warto być konkretnym i rzeczowym. Nie jest dobrym pomysłem odbieganie od tematu, snucie anegdot, zaciemnianie faktów. Warto też mówić prawdę – jeśli sąd będzie chciał wiedzieć czy małżeństwo ma jakieś szanse na odbudowanie, bądźmy uczciwi. Jeżeli od jakiegoś czasu każde z małżonków prowadzi osobne życie, nie ma kontaktów fizycznych ani wspólnego pożycia w gospodarstwie domowym, warto powiedzieć o tym sądowi wprost. Czasem , w przypadku zawziętej batalii o dzieci dobrze jest mieć przynajmniej jednego świadka, który poświadczy, że jesteśmy dobrymi rodzicami, że zajmujemy się naszymi dziećmi i że spokojnie można je nam powierzyć.

Jeśli jesteśmy w sytuacji, w której możemy zrezygnować z orzekania o winie – warto to zrobić. Orzekanie takie bowiem bardzo często kończy się przysłowiowym “praniem brudów, które powoduje niepotrzebny stres i emocje. Zdecydowanie najepszym wyjściem z tak trudnej jak rozwód sytuacji jest polubowne załatwienie sprawy i rozstanie się w możliwie pokojowy sposób. Takie rozwiązanie jest szczególnie pożądane przede wszystkim wtedy, gdy w grę wchodzą małoletnie dzieci.

Artykuł powstał przy merytorycznym wsparciu Kancelarii Prawnej Słupińska.

Exit mobile version