Przejdź do treści

Badanie wariografem – na czym polega badanie wykrywaczem kłamstw?

Badanie wariografem - na czym polega badanie wykrywaczem kłamstw?

Podejrzenia dotyczące zdrady naszego małżonka lub kradzieży przez jednego z naszych domowników dużej sumy pieniędzy zmuszają nas do tworzenia niewyobrażalnych teorii, w których to mamy pewność co do winowajcy i jego poczynań. Jednak tworzenie wyimaginowanych teorii nie uczyni z naszej sytuacji czegoś bardziej racjonalnego. Musimy mieć stu procentową pewność co do naszych przypuszczeń. Taką pewność możemy zagwarantować złapaniem podejrzanego na gorącym uczynku. Dodatkowo nie zawsze taka metoda się sprawdza. Sposób działania w tej metodzie jest dosyć ograniczony. Musimy podporządkować się stylowi bycia naszego podejrzanego oraz liczyć na szczęście, które w większej ilości sytuacji odgrywa tutaj kluczową role. Stajemy się zależni i uwikłani w szereg innych, czasem bardziej zaskakujących spraw, które zmieniają obrót naszych wydarzeń o sto osiemdziesiąt stopni. Zła atmosfera oraz poczucie lęku przed prawdą odpycha nas do podążania za takimi technikami. Jeśli nie chcemy przeżywać podobnych sytuacji lub nie mamy ochoty przyłapywać naszego małżonka na kłamstwie możemy skorzystać z badań wariograficznych, które oszczędzą nam niepotrzebnego stresu i zaangażowania w dotarciu do prawdy własnoręcznie.

Badanie wariografem może wydawać się dla nas kosmicznym pomysłem. Często sam proces badania mogliśmy ujrzeć podczas seansu filmowego kiedy to próbowano stwierdzić u podejrzanego ludzką prawdomówność. Wiele naukowych publikacji dowodzi, że rzetelnie przeprowadzone badania wariografem cyfrowym nowej generacji potrafią osiągnąć nie wyobrażalną skuteczność do aż 98 procent. “The British Polygraph Society oraz American Polygraph Association stwierdziło, że rzetelnie przeprowadzone badanie wariograficzne osiąga skuteczność 98 procent. Wynik ten uzyskano na podstawie metaanalizy 12 badań, w których przebadano łącznie 2174 osoby (publikacja dostępna na stronach Instytutu Badań Wariograficznych). Dużą rolę w pozytywnym działaniu wariografu odgrywa odpowiednie przygotowanie osoby badanej do badania oraz posiadanie najnowszego sprzętu. Działanie takiego wariografu jest bardzo złożonym procesem, na który składa się wiele czynników. Urządzenie rejestruje oznaki fizjologiczne towarzyszące określonym emocjom. Dzięki zarejestrowaniu reakcji badanego na określone pytania, ekspert może wywnioskować, czy dane zdarzenie miało miejsce czy nie. Za pomocą wskazań urządzenia można jasno określić czy dane zdarzenie miało miejsca czy też nie. 

W ciągu ostatnich lat można zaobserwować nieustanny wzrost popytu na badania wariografem. Zapotrzebowanie na ten rodzaj usług wynika przede wszystkim z faktu, iż badanie z użyciem wariografu jest uznawane za wiarygodną metodę ustalania rzeczywistego stanu sytuacji. W wielu przypadkach zdarza się, że jest to jedyna metoda, przy pomocy której można ustalić okoliczności danego zdarzenia. Badanie wariografem pozwala również zidentyfikować skalę problemów występujących w życiu codziennym badanego. Różnego rodzaju firmy zgłaszają się do przebadania swoich pracowników badaniem wariografem, dzięki czemu pracodawca może mieć pewność niewinności pewnych pracowników oraz rozwikłania całej sytuacji. 

Badanie wariografem również nabrało znaczenia w postaci akceptacji pracownika do konkretnej firmy. Z badań wynika, że aż 59% kandydatów kłamie w CV na temat dat zatrudnienia w poprzednich firmach. 54% zawyża swój okres obowiązków, a 29% aplikujących przedstawia w CV stanowiska, na których wcześniej nie pracowała. Natomiast 36% potwierdza znajomość programów komputerowych, z którymi wcześniej nie miała pojęcia. Na podstawie analiz przeprowadzonych przez Messig and Horvath oraz American Polygraph Association w 1995 roku na grupie 447 kandydatów, którzy aplikowali do policyjnej jednostki udało się ustalić, że wariograf był skuteczniejszą metodą weryfikacji niż rozmowa rekrutacyjna przeprowadzona przez rekrutora. Wszystkie te bardzo ważne informacje dla pracodawcy można w łatwy sposób zweryfikować za pomocą wariografu.

Placówki wykonujące badania wariografem są dostępne na terenie całej Polski. Specjalistyczne sale badawcze w 27 placówkach. Wizytę wystarczy zarezerwować telefonicznie bądź za pomocą rezerwacji online. Wszystkich prowadzących badania obowiązuje tajemnica zawodowa, która uniemożliwia im wydostanie poufnych danych z lokalu. Natomiast wyniki badań po ich interpretacji zostają zniszczone ze względu na poufne dane znajdujące się w ich obrębie.

Badanie wariografem przebiega całkowicie bezboleśnie i bezpiecznie. Nie wpływa ono na zdrowie osoby badanej. Pomieszczenia są specjalnie przystosowane do profesjonalnych badań. Rozmiar pomieszczenia musi dawać pełną swobodę osobie badanej. W pomieszczeniu nie może znajdować się nic więcej oprócz stołu, krzesła i samego wariografu. Większa ilość przedmiotów mogłaby zdekoncentrować osobę badaną. Otoczenie musi spełniać warunki pełnego wyciszenia oraz komfortu. Sposoby badania za pomocą wariografu zostały podzielone na kilka etapów.

Przed wykonaniem pierwszych etapów, badany powinien być odpowiednio przygotowany do badania. Ważne jest być wyspanym i wypoczętym. Zjeść normalny posiłek, taki który nie będzie ani obfity, ani zbyt skąpy. Chodzi o to, by badany ani nie odczuwał głodu, ani nie czuł dyskomfortu z przejedzenia. Kolejną ważną kwestią jest ograniczenie stresu. Samo badanie będzie zawsze stresujące. To naturalna reakcja organizmu i ekspert prowadzący badanie bierze to pod uwagę. Dzięki odpowiedniej kalibracji wariografu przez osobę prowadzący eliminuje się wpływ tego czynnika na rezultat badania. Jednak przed samym badaniem, osoba badana powinna być zrelaksowana i spokojna. Nie powinna mieć styczności z sytuacjami dla niej stresującymi pochodzących z różnych okoliczności. 

Pierwszym etapem badania wariografem jest przygotowanie i analiza sprawy. Przed wykonaniem dokładnego badania, sprawa jest dogłębnie badana. Ekspert musi mieć pewność, że sprawa kwalifikuje się do procedury badania. Jeśli sprawa przejdzie test pozytywnie, przeprowadzany jest wywiad z klientem w celu ułożenia odpowiedniego zestawu pytań dla badanego. Osoba badana musi również podpisać oświadczenie dotyczące przyzwolenie na badanie.

Wywiad przed testowy jest pomiędzy etapem pierwszym, a drugim. W tym przykładzie osoba badana musi zaakceptować wybrany zestaw pytań, który został dobrany na podstawie analizy sprawy. Jeśli badany nie zgodzi się na którekolwiek z pytań, ekspert jest zmuszony do usunięcia pytania i dobrania kolejnego.

Po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych procedur mamy możliwość przejścia do samego testu, którego zadaniem jest weryfikacja konkretnych informacji przekazywanych przez osobę badaną. Wariograf rejestruje oznaki fizjologiczne  oraz towarzyszące im emocje. Wszystkie odpowiedzi na pytania są poddawane głębokiej analizie urządzenia, które na podstawie swoich wytycznych wskazuje jasny wynik. 

Kiedy test dobiegnie już końca, osobie badanej zadawane jest kilka pytań dotyczących jego opinii na temat badania. Istotne jest również czy któraś z jego reakcji nie była przypadkowa. 

Kolejnym krokiem jest analiza oraz interpretacja samych wyników, które przedstawił wariograf. Wyniki muszą być czytelne i jasne.

Należy natomiast pamiętać, że występują pewne przeciwwskazania do badań wariografem. Osoby posiadające stwierdzone zaburzenia neurologiczne, zaburzenia psychiczne, upośledzenie umysłowe oraz osoby cierpiące, na niektóre choroby układu krążenia nie mogą brać udział w badaniu. 

Według wielu ustaleń wynika, że najlepszą porą do przeprowadzania badania wariografem są godziny przedpołudniowe. Osoby wypoczęte wykazują najbardziej miarodajne reakcje psychofizyczne. Badania przedpołudniowe są bardziej efektywne niż te przeprowadzone w godzinach wieczornych. 

Jedną z ciekawostek jest to, że badanie wariografem wykorzystywane jest również w postępowaniu karnym. Jest on nierozłącznym elementem rozwikłania pewnych niejasności, które do tej pory nie stały się pewne.

Jednym z ojców wariografi jest  Angelo Mosso, włoski fizjolog badający emocje i lęki pacjentów. On jako pierwszy w 1878 roku użył “pletyzmografu”, urządzenia badającego i obserwującego zmiany aktywności układu sercowo-naczyniowego i oddechowego pacjentów. 

 

Exit mobile version