Przejdź do treści

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – główne informacje

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – główne informacje

Rozpoczynając własny biznes musimy być zorientowani między poszczególnymi spółkami. Najbardziej atrakcyjne wydają się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowe. W dzisiejszym artykule zajmiemy się opisem spółek z ograniczoną odpowiedzialności. Z niniejszego tekstu dowiedzą się państwo czym spółka ta się charakteryzuje oraz kto może sobie pozwolić na jej prowadzenie. Zacznijmy może od tego, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest rak naprawdę samodzielnym podmiotem gospodarczym. Każda ze spółek posiada ponadto własną odpowiedzialność prawną, przez nabywamy obowiązki karne, jednak tak oczywiste jak w przypadku założenia zwykłej działalności gospodarczej. Najczęściej występującą formą spółki z o.o. jest tzw. spółka kapitałowa.

Nie każdy zdaje sobie sprawę również z faktu, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest stosownie uregulowana w Kodeksie spółek handlowych. Dlaczego jednak wybór spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest lepszym wyborem od spółki osobowej? Przede wszystkim dlatego, że wiąże się ona z mniejszą odpowiedzialnością karną. Przedsiębiorca planujący naprawdę duże przedsięwzięcia gospodarcze – często obarczone dużym ryzykiem – powinien zdecydować się na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – będzie to z pewnością najkorzystniejsze rozwiązanie. Ponadto konstrukcja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością daje pewną swobodę działania, dzięki czemu osoba prowadząca firmę nie musi obawiać się tego, że za długi firmy odpowie własnym i osobistym majątkiem – warto jednak wiedzieć, że istnieją od tej reguły wyjątki, za które zarząd odpowiada i to nawet majątkiem osobistym.

Dość często zadawanym pytaniem jest to ile omawiana spółka może mieć wspólników?

Zasadniczo nie ma określonej liczby wspólników jakie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musiała by posiadać. Może to więc być jeden wspólnik, a może ich być wielu. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że wspólnikiem może zostać zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna wliczająca się do innej spółki. Jedynym zakazem jest związanie się – na zasadzie wspólnika – jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialności z druga taką samą spółką – także jednoosobową. Nie zapominajmy, że zakaz ten odnosi się jedynie do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością – transformacja spółki do większej odpowiedzialności już odrzuca ten zakaz.