Przejdź do treści

Zwrot wadium po przetargu

Kary cielesne a prawo rodzinne

Wadium jest to zabezpieczenie stanowiące gwarancję dotrzymania warunków zawartej umowy. Stanowi ono warunek wzięcia udziału w licytacji i jest wpłacane osobie bezpośrednio zajmującej się rozpisaniem przetargu bądź do sądowego depozytu jako potwierdzenie niezmieniania i nieodwoływania złożonej oferty.

Jeżeli wartość całego zamówienia przekracza ustalone progi unijne, żądanie i przyjmowanie wadium jest obowiązkowe. W odwrotnej sytuacji decyduje o tym zamawiający. Najczęściej jednak decyduje się na to, ponieważ dzięki temu do przetargu zgłaszają się wykonawcy zdecydowani, terminowi i konsekwentni. Określona i najczęściej przyjmowana wysokość wadium to 3 % całej wartości zamówienia.

Wszystkie ustanowione przepisy dotyczące wadium zostały zapisane i objaśnione według Prawa zamówień publicznych.

Zasady zwrotu wadium

W art. 46 Pzp znajdują się wszystkie informacje odnośnie zwrotu wadium.

Najważniejszy punkt to bezwzględny i natychmiastowy obowiązek zwrócenia wadium wpłaconego przez wykonawców, których oferty zostały odrzucone. Należy to zrobić niezwłocznie po zakończeniu przetargu i jednoczesnym wyborze najkorzystniejszej oferty.

Zwrot wadium dotyczy osób, które zdążyły wpłacić wymaganą kwotę pieniędzy, lecz zdecydowały się na wycofanie oferty jeszcze przed upływem terminu przyjmowania zgłoszeń.

Czynności tej podlegają wszyscy zainteresowani wykonawcy, którzy wzięli udział w przetargu, lecz całe postępowanie zostało unieważnione. Wówczas przekazane wadium traci swą moc prawną, a na osobie zamawiającej ciąży obowiązek jego zwrotu.

Wadium może zostać wpłacone jako gwarancja bądź poręczenie, jednak najczęściej przybiera ono formę pieniężną. W tej sytuacji do zwracanego wadium doliczane są także odsetki naliczane przy oprocentowaniu rachunku, na którym się ono znajdowało. Całość kwoty zostaje jednak pomniejszona o koszty wynikające z prowadzenia rachunku i prowizję naliczaną przy przelewie bankowym na konto wykonawcy.

W jakich sytuacjach wadium zostaje zatrzymywane?

Najczęstszym przypadkiem jest brak odpowiedzi i niezłożenie wszelkich wymaganych oświadczeń i dokumentów, pomimo wezwań ze strony osoby zamawiającej. W takiej sytuacji zatrzymuje on wadium do własnej dyspozycji. Dotyczy to jednak wykonawców, których oferty nie zostały wybrane.

W kontekście zwycięskich wykonawców, wadium nie zostaje zwracane, gdy taka osoba nie wniosła zabezpieczenia należytego wywiązania się z umowy w sprawie zamówienia publicznego, odmówiła jej podpisania według określonych w ofercie warunków bądź też, kiedy przyczyny ze strony wykonawcy uniemożliwiły zawarcie umowy.

Co zrobić w przypadku bezprawnego przetrzymywania wadium?

Jeżeli nie nastąpiły przesłanki do zatrzymania przez zamawiającego kwoty wpłaconej w ramach wadium, należy go o tym natychmiast poinformować. W sytuacji nieuzyskania żadnej odpowiedzi z jego strony, jedynym wyjściem jest wytoczenie odpowiedniego powództwa. Może to zrobić składając wniosek do Krajowej Izby Odwoławczej (nie dotyczy znacznej większości przetargów o dużo mniejszej wartości), jednak najlepiej rozpocząć postępowanie w sądzie cywilnym, ponieważ jest to tańsza i często skuteczniejsza droga rozwiązania sprawy. W takim przypadku konieczne może być również zwrócenie się po pomoc do kancelarii prawnej specjalizującej się z zakresu prawa gospodarczego (np. https://www.skilex.com.pl/).

Wniosek z żądaniem zwrotu wpłaconego wadium jest to gra warta świeczki, ponieważ mowa tutaj o 3 % łącznej wartości zamówienia, co bardzo często daje nam naprawdę wysokie kwoty.